Krunski dokaz od bakra
„Otkrili smo sloj života iz prve polovine drugog veka, pronašli smo novčić cara Trajana koji je kovan 101. i 102. godine. Pronašli smo i grnčariju iz tog perioda. Znači da je priča koju otkrivamo o antičkom Čačku još bogatija, da postoji neka vrsta života već krajem prvog i početkom drugog veka, ali najveći obim to naselje zauzima u kasnoj antici“, kaže Vujadinović.
Za antički horizont u centru Čačka saznalo se sedamdesetih godina prošlog veka, kada su tokom građevinskih radova otkrivene rimske terme. Bilo je jasno da je moguće pronaći više, jer onaj ko je koristio terme, morao je da živi u blizini. Ipak, radovi na iskopavanju su bili sporadični i malog obima.
Kopano je i u dvorištu obližnjeg Muzeja, bilo je jasno da ima više arheoloških slojeva na tom prostoru od oko 300 metara kvadratnih, ali njegove strukture nisu bile jasne. U novije vreme i u obližnjoj Mutapovoj ulici koja ide uz zapadnu ivicu Čačanske gimnazije otkriven je ozbiljan kopleks antičkih temelja.
„Tada već počinje da bude jasno da nije reč o usamljenim slučajevima, već da se to prostire ispod grada. Desetak godina kasnije, u dvorištu Gimnazije, nalazimo ozbiljan antički objekat iz 4. veka, očuvan u temeljnoj zoni na kome je postojala hrišćanska nekropola, hrišćansko groblje“, kaže arheolog Katarina Dmitrović, kustos Narodnog muzeja.
Prestonica kulture otkrila kulturu Starog Rima
Ona dodaje da ni tada nisu mogli da sagledaju o čemu se zapravo radi, sve dok Čačak nije proglašen prestonicom kulture. Gradski oci planirali su da u okviru dvorišta Muzeja, koji je veliki park sa vrednim građevinama novije istorije, naprave pasarelu, da povežu kompleks Muzeja.
Na teren od gotovo 500 kvadrata, prvo su izašli arheolozi, imali su šta da vide. Našli su najvažnije, južni i zapadni bedem utvrđenja. Analizirali su i kutije pune artefakata, sada imaju i jasnu hronologiju.