Početna » Nauka » Naučnici razvili „pametni“ insulin

Naučnici razvili „pametni“ insulin

Naučnici su razvili „pametni“ insulin koji reaguje na promene nivoa šećera u krvi u realnom vremenu, što bi moglo da napravi revoluciju u lečenju miliona ljudi sa dijabetesom tipa 1 širom sveta.
Pacijenti sada moraju da sami sebi daju sintetički insulin do deset puta dnevno da bi preživeli.
Konstantna fluktuacija između visokog i niskog nivoa šećera u krvi može da rezultira kratkoročnim ali i dugoročnim zdravstvenim problemima, a borba da se nivoi održe stabilnim utiče i na mentalno zdravlje.

Naučnici iz SAD, Australije i Kine su našli rešenje koje oponaša prirodni odgovor tela na promene nivoa šećera u krvi i reaguje trenutno u realnom vremenu, prenosi „Gardijan“.
Novi glukozno responzivni insulin postaje aktivan samo kada je određeni nivo šećera u krvi da spreči hiperglikemiju, a zatim ponovo postaje neaktivan kada nivo padne ispod određene tačke.
Zbog toga, kako veruju naučnici, pacijenti će moći da ga koriste samo jednom nedeljno.

Lečenje dijabetesa insulinom je ključno za upravljanje nivoom šećera u krvi, posebno kod dijabetesa tipa 1 i nekih slučajeva tipa 2. Osnovni metodi uključuju:

Tradicionalna terapija insulinom: Koristi se bazalni insulin (dugodelujući) i bolus insulin (kratkodelujući) za kontrolu nivoa glukoze tokom dana.

Insulinske pumpe: Uređaji koji kontinuirano dostavljaju insulin u malim dozama, uz dodatne doze u vreme obroka.

Insulinski penovi: Olovke sa prethodno napunjenim insulinom koje omogućavaju precizno doziranje.

Hibridni sistemi sa zatvorenom petljom: Ovi sistemi automatski regulišu doziranje insulina na osnovu senzora za merenje glukoze, što pruža naprednu kontrolu nivoa šećera.

Nova naučna istraživanja:

Insulinska pilula: Naučnici rade na razvoju oralnih oblika insulina koji bi mogli zameniti injekcije.

Maticne ćelije: Istražuje se mogućnost korišćenja matičnih ćelija za regeneraciju beta ćelija u pankreasu, koje proizvode insulin.

Genetska terapija: Napredak u genetskom inženjeringu ima potencijal da direktno popravi ili modifikuje gene odgovorne za dijabetes.

Dugovekujući insulini: Razvijaju se insulini sa produženim dejstvom koji bi se mogli primenjivati jednom nedeljno ili ređe.

Ove inovacije pružaju nadu za bolje i efikasnije upravljanje dijabetesom u budućnosti.

Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.