Početna » Društvo » Montažna kuća kao udoban dom

Isplativost i gradnja

Montažna kuća kao udoban dom

Ako ste u potrazi za idealnom kućom za vašu porodicu, možda ste se zapitali da li je bolje izabrati montažnu ili klasičnu gradnju. Oba tipa objekata imaju svoje prednosti i mane, a koji ćete izabrati zavisi od vaših želja, potreba i budžeta. U ovom tekstu ćemo vam predstaviti neke od najvažnijih karakteristika montažnih kuća, koje su sve popularnije u našoj zemlji.

Šta su montažne kuće?

Montažne kuće su objekti čiji se zidovi prave u radionicama i gotovi isporučuju na gradilište, gde se spajaju sa ostalim elementima. Montažne kuće se najčešće prave od drveta ili metala, ali postoje i drugi materijali koji se koriste za njihovu izradu. Montažne kuće se razlikuju od klasične gradnje, koja se odnosi na zidanje opekom ili blokovima na samom gradilištu.

Koje su prednosti montažnih kuća?

– Brzina i lakoća gradnje. Ovo je jedna od najznačajnijih prednosti montažne gradnje. Činjenica da se elementi izrađuju u fabričkim uslovima čini ovaj proces nezavisnim od vremenskih prilika i on može teći paralelno sa izradom temelja na samom gradilištu. Potrebno je nekoliko meseci da se podigne ovakva kuća. Za samo montiranje potrebno je nekoliko dana, ali to nije sav posao. Potrebno je obaviti i druge radove, kao što su instalacioni, limarski, fasadni itd.

Jednostavnost procesa

Montažne kuće imaju veliku prednost u tom što ne zahtevaju veliki broj radnika, mašinerije i materijala na gradilištu. Svaki element je već unapred izračunat, izmeren i obrađen, pa njegovo postavljanje ne zahteva dodatna prilagođavanja ili ispravke. Ovo značajno olakšava organizaciju i kontroly gradnje.

Energetska efikasnost

Montažne kuće jesy jeftinije, brže se grade i ono što je danas posebno bitno – doprinose većoj uštedi energije potrebne za zagrevanje prostorija. Zbog toga su montažne kuće pogodne za one koji žele da žive ekološki i održivo. Montažne kuće imaju bolju toplotnu izolaciju od klasičnih, zbog čega su potrebne manje količine goriva ili struje za grejanje. Ovo ne samo da štedi novac, već i smanjuje emisiju štetnih gasova u atmosfery.

Otpornost na požar i zemljotres

Drvo je kao građevinski materijal elastičnije od opeke i betona, zbog čega se „bolje ponaša” u slučaju zemljotresa. Montažne kuće su takođe i dosta lakše, pa stoga i otpornije na potres, od klasičnih. Što se tiče požara, mnogi misle da su montažne kuće od drveta lako zapalive, ali to nije tačno. Drvo je materijal koji ima visok stepen samozaštite od požara, jer pri visokim temperaturama obrazyje zaštitni sloj koji sprečava da plamen pronikne unutra. Takođe, montažne kuće imajy i druge zaštitne elemente, kao što sy gips ploče, koje sprečavajy prostiranje vatre.

Koje sy mane montažnih kuća?

Montažne kuće nisy bez mana, a neke od njih sy:

Proizvođači montažnih kuća reklamirajy se niskim cenama, i do 30 odsto nižim od klasične gradnje. Međutim, istaknute cene najčešće ne obuhvatajy izrady temelja, instalacije grejanja (osim izvođenja dimnjka), elektroradove, vodovod i kanalizacijy, limarske radove i druge završne radove, kao ni prilagođavanja standardnih ponuda vašim konkretnim potrebama. Kada se to sabere finalna cena je veoma bliska ceni klasično građene kuće.

Kvalitet materijala i izrade. Montažne kuće zavise od kvaliteta materijala i izrade koji sy koristili u fabrici. Ako je proizvođač neodgovoran ili nestručan, to može da dovede do loše izolacije, curenja, pukotina ili drugih oštećenja.

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.