Snabdevenost tržišta ogrevnim drvetom i peletom u Srbiji u ovom trenutku je veoma dobra, a na većini stovarišta nije došlo do povećanja cena, izjavio je profesor Šumarskog fakulteta Branko Glavonjić koji građanima savetuje da se, ako kupuju veću količinu, sa trgovcima i pogađaju za cenu.
Glavonjić je ukazao da, međutim, da postoje određena stovarište na kojima je došlo do rasta cene ogrevnog drveta. Povećanje se kreće između 200 i 300 dinara u istočnoj i južnoj Srbiji, a 300 do 500 dinara u ostatku zemlje.
Ekstremna povećanja za 700 dinara su pojedinačna i ona ne utiču na kretanje cene na ostalim stovarištima.
„Preporuka potrošačima je, da pre kupovine ogrevnog drveta obiđu stovarišta, da se raspitaju o cenama, da provere kvalitet ogrevnog drveta. I posebno ukoliko kupuju veće količine drveta, znači više od nekih pet kubnih metara, da se pogađaju za cenu, jer su trgovci spremni da spuste cenu za tako velike količine“, savetuje Glavonjić.
Dovoljno i peleta, zalihe i u fabrikama tvrde upućeni
Što se tiče peleta, on je u odnosu na prošlu godinu u oktobru bio i 40 odsto jeftiniji.
Profesor Glavonjić je za RTS rekao i da je snabdevenost tržišta drvnim peletom odlična. Ima ga na svim stovarištima, ali i u fabrikama na zalihama.
Međutim, postoje stovarišta u kojima je došlo do povećanja cene peleta između 250 i 300 dinara po toni. Neke od tih cena su podigli proizvođači, a neke su podigli sami trgovci.
„Cene se sada kreću u rasponu od 25.700 do 28.500 dinara. To je najčešći raspon. Ima naravno stovarišta koja imaju i više cene, ali su ona značajno u manjini“, naveo je Glavonjić.
Profesor Glavonjić je napomenuo da naši građani ne koriste pravilno drvo. Potroše dosta, a ne ogreju se dobro. To praktično unači da se u velikom broju domaćinstava koristi sirovo drvo za potrebe grejanja.
To je, kazao je Glavonjić, jedan od razloga. Drugi razlog je starost ložnih uređaja, a njih u Srbiji i dalje ima veliki broj domaćinstava.
„Naravno, finansijska situacija je takva da ih sami ne mogu promeniti. Zbog toga i naša vlada svake godine daje značajne postavke i sredstva za zamenu ložnih uređaja, tih starih, sa uređajima na savremena ekološka drvna goriva kao što je pre svega pelet“, naveo je profesor.