Početna » Kultura » Matica srpska – Stub srpske kulture i nauke od 16. februara 1826. godine

Matica srpska – Čuvar srpske kulturne baštine i identiteta

Matica srpska – Stub srpske kulture i nauke od 16. februara 1826. godine

Matica srpska je najstarija srpska književna, kulturna i naučna institucija, osnovana 16. februara 1826. godine u Pešti (današnjoj Budimpešti). Njeni osnivači bili su istaknuti intelektualci i trgovci tog vremena: Jovan Hadžić, književnik i pravnik, i grupa peštanskih trgovaca — Josif Milovuk, Gavrilo Bozitovac, Georgije Stanković, Petar Rajić, Jovan Demetrović i Andrija Rozmirović.

Inspirisani osnivanjem Mađarske akademije nauka 1825. godine, oni su želeli da stvore srpsko naučno društvo koje bi podstaklo kulturni i prosvetni razvoj srpskog naroda.

Temelj srpske kulture i prosvete

Od samog početka, Matica srpska je bila usmerena na predstavljanje srpske kulture u Evropi i prosvećivanje naroda. Njena izdavačka delatnost započela je 1824. godine pokretanjem „Serbske letopisi“ (kasnije Letopis Matice srpske), koji predstavlja prvi srpski književni časopis.

Prvi srpski letopis
Foto: Aukcijska kuća Barac & Pervan

Tokom godina, Matica je razvila brojne edicije i formirala biblioteku sa knjižnim fondovima iz različitih naučnih oblasti, kao i zbirku rukopisa.

Posebno se izdvaja projekat Deset vekova srpske književnosti, koji je od velikog nacionalnog značaja.

Osnivanje Tekelijanuma od strane Save Tekelije

Godine 1838., Sava Tekelija, istaknuti srpski plemić i prvi Srbin sa titulom doktora pravnih nauka, osnovao je zadužbinu Tekelijanum u Pešti.

Tekelijanum u Pešti
Foto: RASEJANJE.info

Cilj ove zadužbine bio je da omogući školovanje siromašnim i talentovanim srpskim đacima i studentima iz svih krajeva gde su Srbi živeli.

Tekelijanum je postao glavno stecište intelektualnih snaga srpskog naroda, doprinoseći njegovom kulturnom i civilizacijskom napretku. U njegovoj zgradi bila je smeštena i Matica srpska sve do preseljenja u Novi Sad 1864. godine.

Preseljenje Matice srpske u Novi Sad

Preseljenjem u Novi Sad 1846. godine, Matica srpska je nastavila svoju misiju kao centralna ustanova srpske kulture i prosvete. Njen rad je bio od ključnog značaja za razvoj srpske nauke, književnosti i umetnosti, kao i za formiranje srpske intelektualne elite.

Danas, Matica srpska ima oko 2.000 saradnika uključenih u brojne naučne i razvojne projekte, nastavljajući svoju dugu tradiciju unapređenja srpske kulture i nauke.

Bitno je napomenuti da je Matica srpska temelj srpske leksikografije iz koje su se razvile tri veoma značajne istitucije, a to su: Izdavački centar Matice srpske, Biblioteka Matice srpske i Galerija Matice srpske koja je osnovana 1847. godine.

Zadužbina Tekelijanum je, nakon perioda nacionalizacije i zapostavljenosti, obnovila svoj rad 1996. godine kada je mađarska vlada vratila deo zgrade Budimskoj eparhiji Srpske pravoslavne crkve. Danas, Tekelijanum ponovo služi svojoj prvobitnoj nameni, pružajući podršku obrazovanju srpske omladine i očuvanju kulturnog nasleđa.

Matica srpska i Tekelijanum predstavljaju stubove srpske kulture i obrazovanja, simbolizujući vekovnu težnju srpskog naroda ka znanju, prosveti i kulturnom napretku.

Izvor: Matica Srpska, Srpsko Zadužbinarstvo

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.