Početna » Naša Srbija » Mali Dunav: Oaza znanja i prirode na korak od Beograda

Obrazovno-naučni park koji spaja prirodu i istoriju

Mali Dunav: Oaza znanja i prirode na korak od Beograda

Na obali reke Dunav, u srcu Oglednog dobra „Radmilovac“, samo 12 kilometara od Beograda, prostire se jedinstveni naučno-obrazovni park – Mali Dunav.

Ovaj centar za ribarstvo i primenjenu hidrobiologiju pruža savršeno utočište za ljubitelje prirode, ali i prostor za istraživanje i edukaciju o vodenim ekosistemima, njihovoj zaštiti i značaju.

Deo je Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Beogradu i predstavlja živu maketu reke Dunav, dugu preko 1.000 metara, stvorenu u bivšem potoku Šugavac, sada transformisanom u čistu vodenu oazu.

Edukativni sadržaji

Jedna od najvažnijih funkcija Malog Dunava je edukacija. Ovo mesto je otvoreno za sve – od dece predškolskog uzrasta do odraslih – sa ciljem da kroz interaktivne programe nauče više o vodenom svetu.

Mali Dunav: Oaza znanja i prirode na korak od Beograda
Foto: Dnevnik Ljilje Učiteljice

Javna akvarijumska postavka predstavlja vrste riba koje nastanjuju Dunav i njegove pritoke, dok mini zoološki vrt sadrži brojne vrste vodenih ptica. Posetioci mogu videti i botaničku baštu, stanište barskih kornjača, ali i jedinstveni kutak posvećen vodi – njenom značaju za život na planeti.

Mali Dunav
Foto: Dnevnik Ljilje Učiteljice

Centar takođe nudi raznovrsne radionice i obrazovne aktivnosti, uključujući obilazak Naselja praistorijskog ribara, gde se kroz rekonstrukcije starih naselja osvetljava istorija Dunava, od doba pećinskog čoveka do civilizacija kao što su Lepenski vir i Vinča.

Mali Dunav
Foto: Deciji grad

Ova jedinstvena šetnja kroz praistoriju pruža pogled na život uz Dunav u praistorijskim epohama, stvarajući vezu između današnjih posetilaca i drevnih kultura koje su se razvijale uz ovu veliku evropsku reku​.

Naučni i istraživački centar

Pored toga što je turistička atrakcija, Mali Dunav je i važno naučno središte. Ogledno dobro „Radmilovac“, na kome se nalazi, prostire se na 85 hektara i koristi se za istraživačke projekte Poljoprivrednog fakulteta.

Kompleks uključuje mrestilište riba, eksperimentalne ribnjačke bazene, kao i hale sa modernim akvarijumima i naprednim tehnologijama za praćenje kvaliteta vode i ishranu riba. Naučnici i studenti ovde proučavaju ishranu, selekciju i uzgoj ribljih vrsta, kao i različite aspekte očuvanja vodenih resursa​.

Posebno zanimljiv deo je Dunavsko ostrvo, na kojem se nalazi Alaska koliba – muzej ribarstva, gde posetioci mogu saznati više o tradicionalnim načinima ribolova. Na ostrvu Evolucije života na zemlji, centar pruža prikaz kako je život na planeti evoluirao, čineći ovo mesto pravim obrazovnim centrom za sve ljubitelje prirode i nauke.

Rekreacija i turizam

Mali Dunav ne pruža samo naučne i edukativne aktivnosti, već je i odlična destinacija za rekreativne posete. Dve glavne ribolovačke zone omogućavaju posetiocima da uživaju u sportskom pecanju, a za one koji preferiraju opuštanje, tu su mirni prostori za odmor uz reku, letnja učionica, prostori za piknike, pa čak i plovidba malim drvenim čamcima po „Malom Dunavu“​.

Takođe, ljubitelji prirodnih proizvoda mogu probati studentska vina i domaće džemove, proizvedene od voća uzgajanog na ovom imanju. Tu su i brojne sorte sezonskog voća, pčelarski proizvodi, kao i degustaciona sala, gde posetioci mogu uživati u lokalnim specijalitetima.

Održivi turizam

Mali Dunav je primer održivog turizma, gde se prirodni resursi koriste sa velikom pažnjom i poštovanjem.

Voda koja teče kroz centar crpi se sa dubine od preko 120 metara, a centar je dizajniran tako da ističe ekološku važnost reke Dunav i potrebu za očuvanjem vodenih staništa.

Kroz istraživačke projekte i edukativne programe, centar doprinosi podizanju svesti o važnosti zaštite životne sredine i održivom korišćenju prirodnih resursa​.

Za posetioce svih generacija, Mali Dunav predstavlja idealno mesto za učenje, rekreaciju i relaksaciju u prirodi, nudeći spoj nauke, kulture i uživanja u jednom od najlepših prirodnih ambijenata nadomak Beograda.

Izvor: Turizam Srbije, Daljine.rs, Naslovi.net, Deciji Grad, Euronews.rs

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.