Početna » Geoanalitika » Kraj Nemačke kao industrijske sile

Kraj Nemačke kao industrijske sile

Sjedinjene Države su u poslednjih nekoliko godina promenile svoju spoljnu politiku i postale svesnije svojih interesa i izazova. One su se udaljile od Evrope, koja je bila njihov tradicionalni saveznik i partner, i počele da se takmiče sa njom u raznim oblastima. One su takođe posvetile više pažnje Kini, koja je postala glavni rival SAD u ekonomskom, vojnom i tehnološkom smislu. Zbog toga, SAD više nisu nezasiti kupac njemačke robe, već traže drugačije izvore i ponude.

Jedan od najteže pogođenih sektora u Njemačkoj zbog ovih promena je hemijska industrija. Ona je zavisna od uvoza ruskog gasa, koji je postao nesiguran zbog političkih napetosti i sankcija. Ona je takođe izložena konkurenciji iz drugih zemalja, koje imaju bolji pristup tržištima i resursima. Prelazak na čisti vodonik kao alternativni izvor energije je još nesiguran, a zahteva velika investiranja i inovacije. Zbog toga, mnoge hemijske kompanije u Njemačkoj su u krizi i planiraju da zaustave ili smanje svoju proizvodnju.

DANI Njemačke kao industrijske velesile bliže se kraju, a konačan udarac za neke proizvođače bio je prestanak upotrebe velikih količina povoljnog ruskog prirodnog gasa, piše Blumberg.

Isti izvor navodi da proizvodnja u najvećoj evropskoj ekonomiji bilježi pad od 2017. godine koji se ubrzava zbog smanjene konkurentnosti.

Izvršni direktor „GEA grup AG“ Stefan Kleber rekao je da nema mnogo nade.

– Zaista nisam siguran da li možemo da zaustavimo ovaj trend, mnoge stvari će morati da se promijene veoma brzo – rekao je Kleber za Blumberg.

List navodi da je nekoliko velikih fabrika prošle godine zatvorilo svoja postrojenja, te ocjenjuje da su temelji njemačke industrijske proizvodnje pali kao domine.

– Sjedinjene Države se udaljavaju od Evrope i žele da se takmiče sa svojim transatlanskim partnerima. Kina postaje glavni rival i zato Amerika više nije nezasiti kupac njemačke robe – piše Blumberg.

Zajedno sa globalnom nestabilnošću, dodaje Blumberg, politička paraliza u Berlinu pogoršava domaća pitanja kao što su urušena infrastruktura, starenje radne snage i birokratija.

– Obrazovni sistem, nekad moćan, obilježen je nedostatkom dugoročnog ulaganja u javne usluge. Istraživački institut IFO procjenjuje da će pad matematičkih vještina koštati privredu oko 14 biliona evra proizvodnje do kraja vijeka – navodi Blumberg.

Njemačka još ima veliku grupu malih proizvođača, ali zbog zastoja reformi nije jasno kako bi mogla da uspori industrijski pad.

– Nismo više konkurentni. Postajemo siromašni jer nemamo razvoj, zaostajemo – rekao je ministar finansija Kristijan Lindner za Blumberg.

Američka novinska agencija navodi da francuski proizvođač guma Mišelin zatvara dvije njemačke fabrike i smanjuje broj zaposlenih za trećinu do kraja 2025, što utiče na 1.500 zaposlenih, dok američki rival Gudjir ima slične planove.

– Jedan od najteže pogođenih sektora je hemijska industrija Njemačke i to direktno zbog gubitka ruskog gasa. Prelazak na čisti vodonik je još nesiguran, a na svakih 10 kompanija, jedna planira da zaustavi proizvodnju – navodi Blumberg.

Isti izvor dodaje da i Kina stvara probleme njemačkoj industriji, jer azijske supersile smanjuju potražnju za njemačkom robom, dok sa druge strane konkurencija iz Kine preplavljuje njemačko tržište, posebno tržište električnih automobila.

– Proizvođači solarnih panela zatvaraju fabrike, jer se takmiče sa kineskom konkurencijom koja ima pomoć države – navodi Blumberg.

Izvor: Srna

Prevod i priprema: Redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.