Početna » Društvo » Kockanje — tihi ubica našeg društva

Društveni problemi

Kockanje — tihi ubica našeg društva

Bolesti zavisnosti su veliki problem savremenog sveta. Tipovi bolesti zavisnosti su različiti i njima se bave različite sfere nauke i ljudske psihologije. Jedan od tih fenomena je svakako i kockanje.

Postoji više vidova kockanja a to su: kartaroške igre, igre na sreću na slot mašinama, prognoze sportskih događaja i rulet kao vrhunac kockarskog fenomena. Obično sve kreće iz dosade i zabave, da bi kroz neko vreme postala zavisnost. Postavlja se pitanje, gde je koren problema?

Lučenje dopamina kockanjem

Čovek kao biće, stvoren je da u određenim momentima luči određene hormone sreće, ali na prirodan način. Dopamin, kao jedan od najvažnijih neurotransmitera i „golub pismonoša“ naših nervnih ćelija zaslužan je za te procese u našem telu. On se luči u vreme kada iščekujemo nešto dobro po nas ili činimo nešto što nas ispunjava. Samim tim, telo nas tera da ponovimo ovakvu aktivnost više puta kako bi uživalo u osećaju zadovoljstva.

Pošto živimo u materijalističkom svetu, novac je u većini slučajeva preuezeo ulogu glavnog „ispunitelja“ ljudskih zadovoljstava. On se kroz mnoge civilazacije posmatrao kao definicija moći i uspeha. Kao i druge vrste nagrade i novac je taj koji „izaziva“ hormone sreće i motiviše ljude.

Kockanjem dobijamo mogućnost da dođemo do istog, što kockarnice čini izuzetno privlačnim. Sa druge strane, industrija „igara na sreću“ u marketinškom smislu čini sve što je do njih da sve ovo približi čoveku. Kockanje postaje normalizovano i deo naše svakodnevice, a to i jeste njihov cilj.

Marketing u svetu kockanja

„Gambling“ industrija je svakog dana sve moćnija. To možemo da primetimo u reklamnim kampanjama koje nam se plasiraju kroz promotivni materijal na televiziji i društvenim mrežama. Jednostavno, velika količina novca je u protoku, potražnja postoji i samim tim je ponuda sve jača iz dana u dan.

Njihove reklame koncipirane su sa ciljem da čoveku daju brzo zadovoljstvo i učine ga bogatim u materijalnom smislu. Još jedan od kanala promocije ove industrije jesu ličnosti od nekakve vrste uticaja, takozvani „influenseri“. Čak su i mnogi glumci, pevači i ostale ličnosti iz sveta kulture postali zaštitna lica kockarnica i kladionica. Kakav paradoks! Podlegli su toj čovekovoj želji sa brzim novcem, a u ovoj industriji ga itekako ima.

I to u 99% slučajeva stečenog na muci običnog naroda. U poslednje vreme su čak i sportisti postali promoteri ove industrije. Neki su se odvažili da to čak i predstave kao delom našeg života.

Kako ne podleći uticaju ovako jakog marketinga?

Bitno je pronaći svrhu i cilj u životu. Čoveka koji ovo poseduje u svom karakteru ne može pokolebati nijedna marketinška kampanja, koliko god da je ona agresivna. On svoje hormone sreće luči na prirodan način. Kako se to postiže? Postoji mnogo načina a neki od njih su: trening, rad na duhovnosti, razvijanje biznisa, emotivnih odnosa, humanitarne akcije itd.

Sve ove stvari daju svrhu i vrednost čovekovom postojanju i čine ga istinski srećnim. Međutim, nismo svi karakterno jaki a pokazatelj je i razvitak ove industrije. Potrebno je istaći da ovo nije nerešiv problem i da postoji više solucija kako ga otkloniti. Ipak, kockari često umeju da „guraju“ svoj problem pod tepih i na taj način ga samo produbljuju. S’toga se postavlja pitanje, kako prepoznati kockara?

Kako prepoznati zavisnika od kockanja?

Ako nekog od vaših prijatelja ili članova porodice ima ovaj problem, relativno lako ćete ga uočiti. Kockanje menja svest, navike u ponašanju i dnevnim aktivnostima. U velikoj meri uzrokuju promene raspoloženja, loš san, lošu ishranu i dosta vremena provedenog ispred mobilnog telefona ili računara.

Kada kockanje preraste iz „zabave“ u zavisnost, osoba koja se kocka u velikoj većini slučajeva gubi novac. Onda ona poteže za alternativama kao što su pozajmice od drugova i prijatelja, a u krajnjim slučajevima i od „zelenaša“. Sve ovo kako bi povratila izgubljeni novac. Problemi koji nastaju mogu da budu fatalni po porodične i prijateljske odnose kao i na samu psihu onoga koji kocka.

Kako rešiti ovaj problem?

Problem je najbolje „seći“ u korenu ali ako je kockanje već uzelo maha, potrebno mu je pristupiti veoma ozbiljno. Prvenstveno treba obavestiti bližnje ili prijatelje te osobe ako do sada nisu upoznati da ta osoba ima probleme zavisnosti. Sledeći korak bi bio obraćanje stručnom licu, zatim centrima za bolesti zavisnosti koji bi preduzeli odgovarajuću terapiju.

Odvikavanje od problema zvanog kockanje može biti dug i mukotrpan proces, čak teži od narkomanije ili alkoholizma. S’toga je potrebno potrebno temeljno pristupiti ovoj pojavi u dogovoru i radu sa stručnim licima. Benefiti koje ćete ostvariti prestankom kockanja su višestruki. Postaćete novi čovek, kontrolisati svoje emocije, rešiti se anksioznosti i popraviti odnose sa svojim najbližima. I najvažnije od svega, bićete ponosni na novog sebe i čoveka kog vidite u ogledalu.

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.