Početna » Geoanalitika » Kina zabranjuje izvoz neregulisanih civilnih dronova zbog zabrinutosti za vojnu upotrebu

Saopštenje ministarstva trgovine Republike Kine

Kina zabranjuje izvoz neregulisanih civilnih dronova zbog zabrinutosti za vojnu upotrebu

Kina će zabraniti izvoz svih neregulisanih civilnih dronova koji mogu biti korišćeni za vojne svrhe ili u terorističkim aktivnostima i ograničiće određene karakteristike dronova, dok se Peking suočava sa ponovljenim kritikama Zapada zbog svog stava prema rata u Ukrajini.

Saopštenje ministarstva trgovine Kine

Ministarstvo trgovine je u saopštenju u sredu navelo da je odluka doneta kako bi se sprečila upotreba dronova u „proliferaciji oružja za masovno uništenje“, dodajući da će aspekti kao što su infracrvena oprema za snimanje, laseri za označavanje ciljeva i visokoprecizna inercijska merenja biti stavljeni na listu kontrole izvoza.

Ministarstvo je takođe navelo da ukida privremena ograničenja postavljena na civilne dronove. Nije precizirano koje vrste, ali prošle godine Peking je ograničio izvoz dugometražnih dronova pozivajući se na ruski rat u Ukrajini.

Regulacije stupaju na snagu 1. septembra

Medijski izveštaji i obaveštajni podaci američke vlade često su navodili da je Rusija kupovala dronove iz Kine za vojne svrhe.

U aprilu, američki zvaničnici koji su govorili za „Associated Press“ pod uslovom anonimnosti kako bi diskutovali o osetljivim nalazima rekli su da je prodaja Kine Rusiji porasla da bi se koristila protiv Ukrajine, i da obe zemlje rade na zajedničkoj proizvodnji bespilotnih letelica unutar Rusije.

Dronovi su postali integralni deo rata između Rusije i Ukrajine

Kina je četvrti najveći izvoznik oružja u svetu, prema podacima Stokholmskog međunarodnog instituta za istraživanje mira (SIPRI), posle SAD, Francuske i Rusije. Najveći deo svog izvoza usmerila je ka Pakistanu, prema podacima SIPRI-ja, dok je takođe prodavala oružje državama u Aziji i Africi.

Američki bezbednosni zvaničnici sve više brinu zbog upotrebe kineskih dronova od strane američkih vladinih odeljenja.

DJI Technology Co., kineska kompanija, jedan je od vodećih svetskih proizvođača dronova, koji se široko koriste širom sveta.

Situacija je mnogo složenija

Ipak, ako se malo više zagrebe ispod površine, geopolitička situacija u svetu i odnosi između Kine i Zapada su mnogo složeniji. Kina je trenuntno vodeća svetska ekonomija što nikako ne ide u prilog Zapadu, a pre svega SAD.

Očigledno je da Zapad želi na sve moguće načine da diskredituje i osudi Kinu, pre svega zbog toga što se najmnogoljudnija zemlja na svetu oslobađa od američkog duga povećavajući rezerve zlata i zavisnosti od dolara , zvog njihovog dugogodišnjeg sukoba oko Tajvana koji uvek može da eskalira .

Izvor: AP News, Last24Report

Prevod i priprema: Redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.