Početna » Nauka » Kina počinje masovnu proizvodnju humanoidnih robota

Moći će pomagati u kućnim poslovima

Kina počinje masovnu proizvodnju humanoidnih robota

Unitree Robotics, kineska kompanija poznata po svojim četvoronožnim robotima, priprema se za masovnu proizvodnju svog najnovijeg humanoidnog robota G1. Njegova cena iznosi 16.000 dolara. To se, kao što je primetio New Atlas, istovremeno čini i skupim i razumnim za robota koji izgleda izuzetno sposobno.

G1 je nadograđena verzija H1 humanoidnog robota, koji je kompanija predstavila prošle godine. Ovaj robot, visok 1,22 metra, opremljen je naprednim hardverom, uključujući 8-jezgarni procesor, s “23 stepena slobode” kroz pogonske zglobove na rukama, kao i ruke sa tri prsta koje omogućavaju obavljanje preciznih zadataka kao što su lemljenje, manipulacija osetljivim predmetima pa čak i okretanje hrane u tavi. Dodatno, ugrađeni AI će konstantno učiti robota novim zadacima.

G1 takođe koristi sofisticiran sistem vida, s Livox Mid-360 lidarom i Intel RealSense D435 kamerom za percepciju okruženja u 3D. Robot može hodati brzinom od 4,4 km/h, skočiti, pa čak i penjati se stepenicama prepunim građevinskog otpada. Robot se može i sklopiti na još manji oblik radi lakšeg transporta i skladištenja. Međutim, sa pripadajućih 35 kilograma i priloženom dvosatnom baterijom od 9000 mAh, Unitreejev G1 definitivno nije lak.

Zapanjujuća razlika u ceni

Uprkos impresivnim sposobnostima, G1 je pre svega namenjen za istraživanja i učenje putem imitacije, koristeći Unitreejev sopstveni model UnifoLM. Iako može obavljati različite zadatke, nije spreman odmah da zameni ljudske radnike ili postane lični asistent.

Pre predstavljanja humanoidnih robota, Unitree je bio najpoznatiji po svojim četvoronožnim robotima dizajniranim da budu slično sposobni kao Spot iz Boston Dynamicsa, samo mnogo manji i jeftiniji. Dok se Spot može kupiti za 74.500 dolara, početna cena Unitree Go2 je 1.600 dolara.

Očekiuje se da će G1 biti jedan od prvih pristupačnih humanoidnih robota na tržištu. Datum njegovog izlaska još nije objavljen. Kupci koji se odluče za G1 moraće da budu svesni da će robot trebati značajnu obuku pre nego što postane potpuno funkcionalan u svakodnevnim zadacima.

Značajnije od auta i interneta?

Svakako, roboti za pomoć u domaćinstvu bi mogli postati proizvod koji će simbolizovati uspon Kine do statusa nadmoćne svetske moći, slično kao što je Ford Model T učinio za Ameriku. Danas, SAD ili Zapad generalno danas nemaju sličan konkurentski proizvod. Tesla je najavio da će napraviti jedan koji će se zvati Optimus, ali već kasne najmanje dve godine za Kinezima. Elon Mask je rekao da će Optimus ući u ograničenu proizvodnju 2025. godine, a nakon toga će biti potrebna barem još godina-dve za verziju masovne proizvodnje.

Ovakvog tipa humanoidi zaista imaju potencijal da promene naše živote na izuzetno duboke načine, a kada ti proizvodi dostignu razumniju cenu (recimo nešto manje od pet hiljada dolara) i kada se osposobe za obavljanje svih domaćinskih poslova – kuvanja, baštovanstva, čišćenja itd. – postaće nešto što će praktično svi poželeti da imaju kod kuće.

Iako je dobar deo javnosti još uvek skeptičan prema robotima, implikacije ove tehnologije su zaista prevelike da bi se o njima danas racionalno razmišljalo. Ova tehnologija zaista može biti čak i više transformativna za društvo od pojave automobila ili interneta. A činjenica da Kina debelo prednjači u ovom trendu će takođe biti znakovita – ili već jeste – simbol da se nalazimo u potpuno novom svetu.

Izvor: Geopolitika

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.