Početna » Društvo » Kako radionice za mlade mogu smanjiti anksioznost i stres?

Anksioznost i stres su vodeći problemi među mladima

Kako radionice za mlade mogu smanjiti anksioznost i stres?

Zabrinutost, stres i anksioznost vodeći su problemi sa kojima se mladi u Srbiji suočavaju kada je reč o mentalnom zdravlju. Ovo su potvrdila različita istraživanja koja su sprovedena poslednjih nekoliko godina.

Mladi muzičari, studenti odseka za muzičku umetnost i učenici srednjih muzičkih škola mogu biti dodatno osetljivi u odnosu na celokupnu populaciju mladih, zbog specifičnosti školovanja i rada, koji uključuje javne nastupe, koncerte i takmičenja.

Ciljevi i partneri projekta

Sa ciljem da osnaže ovu populaciju, razviju njihovu otpornost i intervenišu kako bi smanjili rizike narušavanja mentalnog zdravlja mladih u podržavajućem okruženju, Centar za primenjenu psihologiju, organizacija civilnog društva iz Kragujevca, u saradnji sa Studentskim kulturnim centrom „Kragujevac” i entuzijazmom Kancelarije za mlade, a uz finansijsku podršku grada Kragujevca, organizovaće od septembra do novembra besplatan projekat „Mentalno zdravlje u harmoniji: Progresivna mišićna relaksacija za smanjenje anksioznosti” u prostorijama Studentskog kulturnog centra „Kragujevac”.

Ko može učestvovati u radionicama?

Radionice su namenjene svim mladim Kragujevčanima koji imaju od 15 do 30 godina, a posebno studentima muzičkog odseka na Filološko-umetničkom fakultetu Univerziteta u Kragujevcu (FILUM) i učenicima kragujevačke Muzičke škole „Dr Miloje Milojević”.

Jedini uslov za polaznike je da imaju iskazanu želju da se usavršavaju, radeći na sebi, i da na radionice redovno dolaze. Časove će držati eksperti iz Centra za primenjenu psihologiju, profesori sa Muzičke akademije i medijski stručnjaci.

Sadržaj i cilj radionica

Cilj radionica je unapređenje mentalnog zdravlja mladih, na naučno zasnovanim rešenjima – smanjenje anksioznosti, stresa i straha, a povećanje performansi, fokusa i koncentracije.

U okviru radionica, polaznici će proći kroz obuku progresivne mišićne relaksacije (PMR), specijalizovanih vežbi disanja, antistres tehnika i drugih veština. Učesnici će imati priliku i da usavrše javni nastup i poboljšaju komunikacijske veštine u grupnom radu.

Važnost mentalnog zdravlja

Organizatori podsećaju da mentalno zdravlje, prema definiciji Centra za kontrolu i prevenciju bolesti, uključuje naše emocionalno, psihološko i socijalno blagostanje.

Ono utiče na način kako razmišljamo, osećamo i delujemo, pomažući nam da odredimo kako se nosimo sa stresom, odnosno kakav odnos imamo prema ljudima u okruženju i kako donosimo odluke.

Mentalno zdravlje je važno u svakoj fazi života, od detinjstva i adolescencije do odraslog doba, i predstavlja najvažniju komponentu zdravlja i osnovno ljudsko pravo.

Prijava za učešće

Mladi se na ove besplatne radionice, posle kojih će dobiti i sertifikate, mogu prijaviti popunjavanjem obrasca na sajtu Centra za primenjenu psihologiju ili popunjavanjem prijave na forms.office.com/e/vpxDspts13.

Rok za prijavu je do 6. septembra, a organizatori podsećaju da će učesnici imati priliku da se upoznaju, druže i razmene dobru energiju tokom ovih obrazovnih programa. Stečene veštine će im značiti u studentskom i daljem profesionalnom radu i životu.

O Centru za primenjenu psihologiju

Centar za primenjenu psihologiju (CPPSI) je organizacija civilnog društva sa sedištem u Kragujevcu, osnovana sa ciljem da odgovori na društvene izazove primenom specifičnih rešenja proisteklih iz psihološke nauke.

Posebni ciljevi Centra su, pored istraživanja i edukacije, unapređenje mentalnog zdravlja, rezilijentnosti i dobrobiti, kao i pomoć vulnerabilnim grupama, prvenstveno deci i mladima, da ostvare svoje pune potencijale.

Tim Centra čine stručnjaci iz oblasti mentalnog zdravlja iz različitih gradova Srbije koji svojim radom i znanjem nastoje da pomognu u prevazilaženju prepreka i rešavanju problema na optimalan način.

Izvor: Politika

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.