Забринутост, стрес и анксиозност водећи су проблеми са којима се млади у Србији суочавају када је реч о менталном здрављу. Ово су потврдила различита истраживања која су спроведена последњих неколико година.
Млади музичари, студенти одсека за музичку уметност и ученици средњих музичких школа могу бити додатно осетљиви у односу на целокупну популацију младих, због специфичности школовања и рада, који укључује јавне наступе, концерте и такмичења.
Циљеви и партнери пројекта
Са циљем да оснаже ову популацију, развију њихову отпорност и интервенишу како би смањили ризике нарушавања менталног здравља младих у подржавајућем окружењу, Центар за примењену психологију, организација цивилног друштва из Крагујевца, у сарадњи са Студентским културним центром „Крагујевац” и ентузијазмом Канцеларије за младе, а уз финансијску подршку града Крагујевца, организоваће од септембра до новембра бесплатан пројекат „Ментално здравље у хармонији: Прогресивна мишићна релаксација за смањење анксиозности” у просторијама Студентског културног центра „Крагујевац”.
Ко може учествовати у радионицама?
Радионице су намењене свим младим Крагујевчанима који имају од 15 до 30 година, а посебно студентима музичког одсека на Филолошко-уметничком факултету Универзитета у Крагујевцу (ФИЛУМ) и ученицима крагујевачке Музичке школе „Др Милоје Милојевић”.
Једини услов за полазнике је да имају исказану жељу да се усавршавају, радећи на себи, и да на радионице редовно долазе. Часове ће држати експерти из Центра за примењену психологију, професори са Музичке академије и медијски стручњаци.
Садржај и циљ радионица
Циљ радионица је унапређење менталног здравља младих, на научно заснованим решењима – смањење анксиозности, стреса и страха, а повећање перформанси, фокуса и концентрације.
У оквиру радионица, полазници ће проћи кроз обуку прогресивне мишићне релаксације (ПМР), специјализованих вежби дисања, антистрес техника и других вештина. Учесници ће имати прилику и да усаврше јавни наступ и побољшају комуникацијске вештине у групном раду.
Важност менталног здравља
Организатори подсећају да ментално здравље, према дефиницији Центра за контролу и превенцију болести, укључује наше емоционално, психолошко и социјално благостање.
Оно утиче на начин како размишљамо, осећамо и делујемо, помажући нам да одредимо како се носимо са стресом, односно какав однос имамо према људима у окружењу и како доносимо одлуке.
Ментално здравље је важно у свакој фази живота, од детињства и адолесценције до одраслог доба, и представља најважнију компоненту здравља и основно људско право.
Пријава за учешће
Млади се на ове бесплатне радионице, после којих ће добити и сертификате, могу пријавити попуњавањем обрасца на сајту Центра за примењену психологију или попуњавањем пријаве на forms.office.com/e/vpxDspts13.
Рок за пријаву је до 6. септембра, а организатори подсећају да ће учесници имати прилику да се упознају, друже и размене добру енергију током ових образовних програма. Стечене вештине ће им значити у студентском и даљем професионалном раду и животу.
О Центру за примењену психологију
Центар за примењену психологију (ЦППСИ) је организација цивилног друштва са седиштем у Крагујевцу, основана са циљем да одговори на друштвене изазове применом специфичних решења проистеклих из психолошке науке.
Посебни циљеви Центра су, поред истраживања и едукације, унапређење менталног здравља, резилијентности и добробити, као и помоћ вулнерабилним групама, првенствено деци и младима, да остваре своје пуне потенцијале.
Тим Центра чине стручњаци из области менталног здравља из различитих градова Србије који својим радом и знањем настоје да помогну у превазилажењу препрека и решавању проблема на оптималан начин.