Da li vam je poznato da u Srbiji postoje bankomati za kripto koji omogućavaju kupovinu i prodaju digitalnih valuta? U Beogradu se nalaze dva kriptomata menjačnice ECD na kojima prosečna transakcija traje oko deset minuta – dovoljno da korisnici skeniraju QR kod, potvrde transakciju i dobiju gotovinu ili kriptovalute u svom digitalnom novčaniku.
Ekipa portala bizlife.rs, testirala je ovaj sistem i uspešno obavila transakciju, proveravajući koliko je kriptomat zaista efikasan i da li je ovo najpraktičniji način za kupovinu i prodaju kriptovaluta.
Ovi uređaji su sve prisutniji širom Evrope i sveta, a najčešće ih koriste oni koji žele da brzo i jednostavno konvertuju kriptovalute u gotovinu i obrnuto, bez posredstva banaka. Takođe, stranci često koriste kriptomate kao jedini dostupan način kupovine i prodaje kriptovaluta zbog lokalnih regulativa.
Šta je kriptomat i kako funkcioniše?
Kriptomat je uređaj nalik klasičnom bankomatu, ali umesto gotovinskih isplata i uplata, omogućava kupovinu i prodaju digitalnih valuta.
Korišćenje kriptomata je jednostavno – korisnik bira opciju kupovine ili prodaje, unosi željeni iznos, skenira QR kod svog digitalnog novčanika i potvrđuje transakciju. U slučaju kupovine, kriptovalute se prebacuju direktno u digitalni novčanik korisnika, dok se prilikom prodaje nakon potvrde transakcije dobija gotovina.
Kako kažu iz ECD menjačnice, prvi kriptomat na svetu postavljen je 2013. godine u Kanadi, dok je prvi u Evropi pušten u rad 8. decembra iste godine u Slovačka. Srbija se vrlo rano priključila ovoj inovaciji – već 2015. Godine ECD menjačnica kriptovaluta je postavila prvi kriptomat u zemlji, koji je ujedno bio i jedan od prvih u evropi.
Prvi dvosmerni kriptomat, koji omogućava i kupovinu i prodaju kriptovaluta, uveden je u Srbiji 2017. godine.
Koje valute možete podizati i gde?
Danas se u Beogradu nalaze dva ECD kriptomata, u Merkator i Galerija šoping centrima, a uskoro će biti dostupan i kriptomat u Novom Sadu, s planom širenja na druge gradove.
Na ECD kriptomatima moguće je kupiti Bitcoin (BTC), Litecoin (LTC) i Ethereum (ETH), dok je prodaja omogućena za BTC i LTC. Bitcoin dominira zbog široke prihvaćenosti, dok je Litecoin popularan zbog bržih i jeftinijih transakcija.
Prosečna transakcija na kriptomatu traje desetak minuta – nakon potvrda na blokčejnu, korisnici dobijaju ili kriptovalute u svom digitalnom novčaniku ili keš u rukama. Nova lokacija u Galeriji Beograd pokazala se kao izuzetno popularna, zbog velike frekvencije ljudi i turista.
Da li je kriptomat zaista najpraktičniji način za kupovinu kriptovaluta?
Sve zavisi od potreba korisnika. Kriptomati omogućavaju brzu i jednostavnu transakciju bez potrebe za otvaranjem naloga na berzama ili čekanjem bankarskih transfera. Proces traje svega nekoliko minuta – dovoljno je skenirati QR kod digitalnog novčanika, ubaciti gotovinu i potvrditi transakciju.
Ipak, u poređenju sa onlajn menjačnicama, kurs na kriptomatima može biti nešto nepovoljniji zbog provizija, a ograničen je i izbor dostupnih kriptovaluta.
Za one koji žele instant kupovinu ili prodaju bez komplikacija, kriptomat je idealno rešenje, dok će iskusniji korisnici možda želeti veću fleksibilnost koju nude digitalne berze.