Najstarije poznate ljudske viruse otkrili su u skeletima neandertalaca, koji datiraju pre oko 50.000 godina, brazilski istraživači sa Univerziteta u Sao Paulu. Oni veruju da će uskoro moći da oporave ove viruse.
U novoj studiji objavljenoj kao preprint na veb stranici „bioRkiv”, naučnici sa brazilskog Federalnog univerziteta u Sao Paulu analizirali su DNK dva seta skeletnih ostataka neandertalaca koji su pronađeni u pećini Čagirskaja u južnom Altaju.
Najstariji ljudski virusi
Istraživači su otkrili genetske sekvence tri uobičajena virusa: adenovirusa, herpesvirusa i papiloma virusa.
To ih čini najstarijim ljudskim virusima ikada otkrivenim. Ranije su se smatrali virusima pronađenim u ostacima Homo sapiensa, starih 31.600 godina, prenosi ruski sajt „TechInsider“.
Neandertalci su možda bili zaraženi istim virusima koji inficiraju moderne ljude, kažu naučnici. Na primer, infekcija adenovirusom podseća na prehladu. Izaziva začepljenost nosa, konjuktivitis, upalu pluća i može izazvati akutni gastroenteritis. Herpes virusi, uključujući Epstein-Barr virus, mogu izazvati mononukleozu i multiplu sklerozu. Humani papiloma virusi, obično seksualno prenosivi, povezani su sa rakom grlića materice.
Uporedba virusa
Naučnici su uporedili sekvence drevnih virusa sa sekvencama savremenih virusa kako bi izbegli greške i zabunu. Rezultati pokazuju da drevni virusi nisu došli od predatora koji su se hranili neandertalcima, niti od savremenih ljudi koji su možda slučajno kontaminirali ostatke.
Istraživači spekulišu da su neandertalci možda bili podložniji ovim virusima i da su njihove simptome teže podnosili. Prema naučnicima, to ne znači da su virusi izazvali izumiranje neandertalaca, ali su mogli da odigraju ulogu.
Tim se sada nada da će ove viruse oporaviti u laboratoriji kako bi ih uporedio sa savremenim pandanima.