Početna » Istorija » Franački anali iz 9. veka navode da su Srbi „narod koji drži veliki deo Dalmacije“

Ajnhardovo delo "Vita Caroli Magni"

Franački anali iz 9. veka navode da su Srbi „narod koji drži veliki deo Dalmacije“

   Kao jedini narod koji početkom 9. veka franački anali (u poznatom Ajnhardovom delu „Vita Caroli Magni“ nastalom između 817. i 830. godine) navode u Dalmaciji su Srbi. Navode se kao Sorabi, a tadašnja Dalmacija je pored današnje Dalmacije bila i veći deo Bosne i Hercegovine, Crne Gore i zapadne Srbije.
Foto: Fitzwilliam Museum / „Vita Caroli Magni“
U Ajnhardovim analima za Srbe piše da su „narod koji drži veliki deo Dalmacije“ (Sorabos, quae natio magnam Dalmatiae partem obtinere dicitur).

Hrvati su živeli severno od Istre

Hrvati se u tim analima ne pominju, kao ni u drugim izvorima vezanim za Dalmaciju tog vremena. Analizu ovog istorijskog izvora daje dr Relja Novaković u knjizi „Gde se nalazila Srbija od VII do XII veka“ (str. 23-38, izdanje Istorijskog instituta u Beogradu 1981).
U to vreme, tj. nakon Ahenskog mira 812. godine, Venecijom, Istrom, dalmatinskim ostrvima i primorskim gradovima uključujući Zadar, Trogir, Split, Dubrovnik i Kotor i dalje je vladalo Istočno Rimsko carstvo (Vizantija) zahvaljujući svojoj apsolutnoj nadmoći na moru.
Kao što znamo, u opisu granica Hrvatske pisac je dosta jasan kad je reč o obalskoj
granici. Hrvatska je “Od reke Cetine… do granice Istre, odnosno do grada Labina“, a zatim
kaže: “i sa brdske strane pruža se i dalje od provincije Istre“, što je, takođe, dosta nejasno.
Foto: Wikipedia
„Ali je zato jasno da se Hrvatska sa brdske strane pruža dalje samo od provincije Istre. Ako je u pitanju nekadašnja rimska provincija Istra, znajući kako se ona pružala i šta je zahvatala, u neizvesnosti smo da li ovo treba da znači da se Hrvatska pružala i preko granica prema unutrašnjosti Istarskog poluostrva ili treba razumeti da je to pružanje bilo usmereno prema Kranjskoj, Gorskom Kotaru ili Beloj Krajini.
On ne kaže da se tadašnja Hrvatska širila i preko Velebita u Liburniju i od dela Dalmacije prema Panoniji.
Dok je pisac, kako nam se čini, veoma nejasan kad opisuje Hrvatsku na krajnjem severozapadu, čini nam se da je dosta jasan kad opisuje njeno istočno granično područje: “a prema Cetini i Livnu graniči se Srbijom.“

Izvor: dr Relja Novaković "Gde se nalazila Srbija od VII do XII veka", Društvo ljubitelja istorije

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.