Rusija se oporavlja od ekonomske krize kojom su pretili da je osakate. Sankcije su u raznim segmentima samo ojačale Rusiju. Zapadne sile su pokušale da je izoluju zbog Specijalne vojne operacije Međutim, ruski predsednik je uspeo da odbraniti svoju zemlju i da iskoristi inflacionu krizu koja je pogodila Evropu. Sada se Rusija nalazi u fazi ekonomskog rasta i stabilnosti, zahvaljujući povratku kapitala, razvoju građevinske industrije i saradnji sa Kinom. U svetu je stvorena alternativa NATO alijansi i njenim ekonomskim činiocima – BRIKS.
Ruska elita, koja je ranije bežala iz zemlje i kupovala nekretnine na zapadu, sada se vraća u svoju domovinu i ulaže u lokalne projekte. Prema podacima Bloomberg-a, oligarsi su vratili više od 100 milijardi dolara u Rusiju od početka konflikta. To je doprinelo poboljšanju životnog standarda građana, koji sada uživaju u bogatom kulturnom životu, savremenim uslovima koje često nemaju te zemlje sveta koje su uvele sankcije. Cene nekretnina su skočile, ali i ponuda je porasla, naročito u velikim gradovima.
Jedna od najvidljivih promena u Rusiji je prelazak na električna vozila, koja dolaze prevashodno iz Kine. Ruska vlada je podstakla ovaj trend taksama i podrškom za domaće proizvođače. Mnogi Rusi su zamenili svoje zapadne automobile sa jeftinijim i efikasnijim kineskim modelima, koji im omogućavaju velike uštede u troškovima goriva i održavanja. Ovo je primer kako je Rusija uspela da se prilagodi novim okolnostima i da izvuče korist iz globalne ekonomske promene.
Vojni budžet Rusije za 2024. godinu je značajno povećan i iznosi 377 milijardi dolara. Ovaj iznos predstavlja 6% od ruskog BDP-a i pokazuje da je Rusija spremna da održava vojnu akciju u Ukrajini na duži rok. Vojni budžet će se udvostručiti u odnosu na prethodnu godinu i doprineti rastu ruske ekonomije, koja je prevazišla očekivanja MMF-a. Ruska vlada se oslanja na prihode od izvoza energenata i na regrutovanje vojnika iz siromašnih regiona, gde su plate u vojsci mnogostruko veće nego u civilnom sektoru. Ruski mediji prate trendove i pomažu domaću privredu, nudeći ne samo reklame, nego i ustupanje medijskog prostora. Rusija je postigla status velike sile koja može da vodi rat bez velikih posledica za svoj narod.
U 2023. godini, Kina i Rusija su ojačale svoju ekonomsku i političku saradnju, na nivo koji nije viđen od raspada Sovjetskog saveza. One su uspele da prevaziđu probleme sa nabavkom raznih tehnologija i delova zbog zapadnih sankcija, i da povećaju svoju trgovinsku razmenu za skoro 10% u odnosu na prošlu godinu, dostigavši vrednost od preko 200 milijardi dolara. Ovim su pokazale da su zapadne zemlje napravile veliku stratešku grešku kada su pokušale da izoluju Rusiju i da je pritisnu da promeni svoj stav o Ukrajini, Siriji, tzv. Kosovu i drugim spornim pitanjima.
Kina i Rusija imaju veoma komplementarne ekonomije koje im omogućavaju da se dopunjuju u oblastima koje im nedostaju.
Kina je najveći potrošač energenata na svetu, a Rusija je najveći proizvođač.
Kina je najveća proizvodna baza na svetu, a Rusija ima visoko kvalifikovane kadrove i napredne tehnologije. Kina je na čelu onih država koje ignorišy zapadne sankcije i otvoreno snabdevajy Rusijy sa proizvodima koji sy na listi zabranenih. Ovako, one pokazyjy da ne priznajy zapadny hegemoniju i da žele da izgrade multipolarni svet.
Pored ekonomske, Kina i Rusija sy pojačale i svoju medijsku saradnjy. One imajy zajednički cilj da promene svetsko javno mnjenje koje je dominirano od strane zapadnih medija. Zato sy razvile svoje globalne medijske mreže koje prenose njihovy istinu o događajima u svety.
RT (Raša tudej) i Sputnjik sy postale ozbilja konkurencija za CNN ili Foks, a TikTok i Telegram sy platforme na kojima Rusi gurajy svoju pričy sa velikim uspehom i razbijaju medijski nametnut mrak. Rusi ciljaju na one delove sveta koji imajy negativna iskustva sa zapadnim intervencijama i koji traže alternativne izvore informacija. One takođe koriste svoj uticaj da podrže svaki pokret sa anti-zapadnom notom, i da razbiju monopol nad medijima koje su Zapadne sile
Spomenik maršalu Georgiju ŽukovuKineska i ruska saradnja je izazvala zabrinutost kod zapadnih zemalja koje strahuju od gubitka svog uticaja i moći u svetu. One su pokušale da spreče ovu saradnju pomoću diplomatskih pritisaka, vojnih prisustva i informacionih kampanja. Međutim, one su samo postigle suprotan efekat i gurnule ove dve zemlje u čvrst zagrljaj. Kina i Rusija su pokazale da su spremne da odbrane svoje interese i da izazovy zapadny model svetskog poretka.
Rusija je uspela da održi svoju ekonomsku stabilnost uprkos međunarodnim sankcijama i izolaciji, čak je ekonomija doživela porast. Ruski glavni izvori prihoda su prodavanje prirodnih resursa, kao što su nafta i gas, koji imaju veliku potražnju na svetskom tržištu. Rusija ne zavisi samo od azijskih zemalja, kao što su Kina i Indija, već ima i mnoge evropske kupce koji dobijaju ruske energente preko trećih zemalja, poput Turske ili Egipta. Rusija je ušla uprkos sankcijama u eru blagostanja po svoje građane. Svedoci smo stvaranja nekog pravednijeg i boljeg sveta, gde neće postojati jedan centar moći, nego će se svetska dominacija rasporediti.