Početna » Geoanalitika » Amerikanci zarađuju na ratu u Ukrajini, plašenju Evrope i rusofobiji

Amerikanci zarađuju na ratu u Ukrajini, plašenju Evrope i rusofobiji

U poređenju sa 2022. godinom, prodaja američkog naoružanja i municije skočila je za više od 50 odsto! Osnovni kupci su Varšava (za 39 milijardi dolara) i Berlin ($8,5 milijardi)
Američki državni sekretar Entoni Blinken izjavio je bez blama na pres konferenciji sa Dejvidom Kameronom: «Ako pogledate na kapitalna ulaganja u odbranu Ukrajine, ispostavlja se da je 90 posto vojne pomoći koju smo dali Kijevu u stvarnosti bilo potrošeno ovde, u SAD, kod naših proizvođača, što je dovelo do formiranja velikog broja radnih mesta za Amerikance.

Prodaja američkog naoružanja u inostranstvu prošle godine je zbog rata u Ukrajini naglo porasla i dostigla rekordnih 238 milijardi dolara. Američka vlada je direktno pregovarala o prodaji naoružanja u vrednosti od 81 milijarde dolara, što je povećanje od 56 odsto u odnosu na 2022. godinu, potvrđeno je u Stejt departmentu.

Ostalo su bile direktne prodaje američkih vojno-namenskih kompanija stranim zemljama. Prodaja američkog naoružanja u inostranstvu prošle godine je zbog rata u Ukrajini naglo porasla i dostigla rekordnih 238 milijardi dolara, prenosi BBC.

Ostalo su bile direktne prodaje američkih vojno-namenskih kompanija stranim zemljama.

Poljska, koja trenutno želi da proširi svoje vojne potencijale, bila je među najvećim kupcima američkog oružja. Poljska je kupila helikoptere Apač za 12 milijardi dolara, a platila je 10 milijardi dolara za raketne sisteme visoke pokretljivosti (Himars) i 3,75 milijardi dolara za tenkove M1A1 Abrams, navodi se u fiskalnom izveštaju američke vlade. Poljska je takođe potrošila 4 milijarde dolara na integrisane sisteme komandovanja za vazdušnu i protivraketnu odbranu.

Nemačka je, kako je navedeno, potrošila 8,5 milijardi dolara na helikoptere Činuk, Bugarska je platila 1,5 milijardi dolara za oklopna vozila Striker, Norveška je kupila helikoptere za više misija u vrednosti od milijardu dolara, a Češka je kupila avione F-35 i municiju u vrednosti od 6,6 milijardi dolara.

– Transfer oružja i odbrambena trgovina važni su alati američke spoljne politike sa potencijalnim dugoročnim implikacijama na regionalnu i globalnu bezbednost – navodi Stejt department u svom godišnjem izveštaju. Prodaja američkog naoružanja povećana je i zbog toga što su brojne zemlje odustale od ruskog naoružanja, iako je Rusija decenijama bila drugi najveći prodavac oružja, posle SAD, izjavio je šef Odeljenja za promet oružja.

Američki državni sekretar Entoni Blinken izjavio je bez blama na pres konferenciji sa Englezom Dejvidom Kameronom: «Ako pogledate na kapitalna ulaganja u odbranu Ukrajine, ispostavlja se da je 90 posto vojne pomoći koju smo dali Kijevu u stvarnosti bilo potrošeno ovde, u SAD, kod naših proizvođača, što je dovelo do formiranja velikog broja radnih mesta za Amerikance».

Tako znači! A oni govore…

It’s not personal. It’s just business. Ništa lično – samo biznis.

Izvor: BBC, Fokus, Biz portal

Prevod i priprema: Redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.