Početna » Društvo » Džulijan Asanž na putu ka slobodi: Od kaucije u UK do sporazuma sa SAD

Suosnivač Vikiliksa prihvatio je američki sporazum o priznanju krivice

Džulijan Asanž na putu ka slobodi: Od kaucije u UK do sporazuma sa SAD

Suosnivač Vikiliksa Džulijan Asanž prihvatio je američki sporazum o priznanju krivice u zamenu za slobodu i odmah napustio Veliku Britaniju.

Vikiliks je saopštio da je Džulijan Asanž napustio britanski zatvor u kojem je bio zatvoren 1901. dan. Sud u Londonu pustio je Asanža uz kauciju i istog dana je osnivač Vikiliksa odleteo u Australiju.

Džulijan Asanž
Foto: thesun.my

Asanž je odlučio da prizna krivicu

Kako se navodi, tužioci u SAD izjavili su da bi on trebalo ove sedmice da prizna krivicu za kršenje američkog zakona o špijunaži, u sporazumu koji bi mogao da mu omogući da se vrati kući u Australiju.

Američki tužioci naveli su u sudskim dokumentima da je Asanž pristao da prizna krivicu po jednoj tački optužnice za zaveru radi pribavljanja i obelodanjivanja poverljivih dokumenata američke nacionalne odbrane, prema podnescima američkog Okružnog suda za Severna Marijanska ostrva, preneo je Rojters.

On bi trebalo da bude osuđen na 62 meseca zatvora koji je već odslužio na saslušanju na Sajpanu u sredu u 9:00 po lokalnom vremenu.

Krivično gonjen po Zakonu o špijunaži

Vikiliks je 2010. objavio stotine hiljada poverljivih američkih vojnih dokumenata o ratovima Vašingtona u Avganistanu i Iraku, što je najveći bezbednosni incident te vrste u američkoj vojnoj istoriji, uz niz diplomatskih depeša.

Asanž je optužen za vreme administracije bivšeg predsednika Donalda Trampa zbog masovnog objavljivanja tajnih američkih dokumenata, koje je procurila Čelsi Mening, bivši analitičar američke vojne obaveštajne službe koja je takođe krivično gonjena po Zakonu o špijunaži.

Proveo je 7 godina u Ambasadi Ekvadora u Londonu

U strahu od ekstradicije u Sjedinjene Američke Države, Asanž je proveo sedam godina u Ambasadi Ekvadora u Londonu. Izbačen je sa tog mesta 2019. godine kada je, pod novim predsednikom, Ekvador ukinuo njegov azil. Aktivista je odmah uhapšen od strane britanske policije i potom proveo pet godina u zatvoru Belmarš, veći deo vremena u samici, nakon što je proglašen krivim za bekstvo uz kauciju.

Džulijan Asanž
Foto: WIRED

Asanžov pravni tim, porodica i saradnici opisali su uslove u Belmaršu kao „mučenje“ i upozorili da mu se zdravlje značajno pogoršalo iza rešetaka.

2012. godine, suosnivač Vikiliksa vodio je emisiju ‘Svet sutrašnjice’ na RT-u. Tokom 12 epizoda, program je pokrivao brojne žestoko diskutovane teme, sa gostima kao što su lider Hezbolaha Hasan Nasralah, bivši zatvorenik Gvantanamo Beja Moazam Beg i bivši pakistanski premijer Imran Kan.

Australijska vlada želi da se Asanž vrati kući

Australijska vlada želi da se Džulijan Asanž vrati kući, rekao je premijer Entoni Albaneze, nakon što mu je UK odobrilo kauciju uoči očekivanog priznanja krivice u američkom sudu, što je deo dogovora koji bi trebalo da ga oslobodi.

Entoni Albaneze
Foto: Common Dreams / Entoni Albaneze

Govoreći o vestima sa poslanicima, Albaneze je ponovio da „nema ničega što bi se dobilo njegovim daljim zatvorom i želimo ga kod kuće u Australiji.“

Visoki australijski zvaničnici, uključujući visokog komesara u UK Stivena Smita i ambasadora u SAD Kevina Rada, pomogli su u obezbeđivanju njegovog oslobađanja i prate Asanža, dodao je.

Odbijao posete australijskih konzula

Ministarka spoljnih poslova Peni Vong rekla je parlamentu da je u prvim godinama svog problema u UK Asanž odbijao posete australijskih konzularnih službenika, ali je prošle godine pristao da se uključi u saradnju sa vladom. Smit se sa njim sastajao nekoliko puta od tada, rekla je.

Avion za koji se veruje da prevozi Asanža stigao je u Tajland i sleteo na međunarodni aerodrom Don Mueang severno od Bangkoka radi punjenja goriva i snabdevanja, prema lokalnim zvaničnicima. Očekuje se da će nastaviti put ka Sajpanu.

Komonvelt Severnih Marijana je američka teritorija. Lokacija je izabrana od strane Asanžovog tima odbrane zbog udaljenosti od kontinentalnog dela SAD i blizine Australiji, prenose mediji pozivajući se na sudske spise.

Priznaće krivicu za privavljanje i objavljivanje informacija

Asanž će navodno priznati krivicu za jednu tačku zavere za pribavljanje i objavljivanje informacija o američkoj nacionalnoj odbrani u zamenu za kaznu koja pokriva vreme provedeno u britanskom pritvoru.

Izdavač se suočavao sa efektivnom doživotnom kaznom u SAD po optužbama koje se odnose na saradnju Vikiliks-a sa Čelzi Mening. Asanžove pristalice ga nazivaju žrtvom progona, koja je meta zbog otkrivanja kriminalnih aktivnosti SAD i njenih saveznika, uključujući objavljivanje dokumenata dobijenih preko Mening.

 

 

 

 

Izvor: Sputnik Portal, RT.com

Prevod i priprema: Redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.