Početna » Naša Srbija » Drvena crkva u Malom Blašku: Spoj umetnosti, vere i narodnih predanja

Tajne i legende drevne crkve brvnare u blizini Banjaluke

Drvena crkva u Malom Blašku: Spoj umetnosti, vere i narodnih predanja

U naselju Malo Blaško, nedaleko od Banjaluke, smještena je jedinstvena crkva brvnara koja svojom istorijom i arhitektonskim detaljima privlači pažnju stručnjaka i vjernika.

Ova crkva, posvećena rođenju Presvete Bogorodice, vjerovatno potiče iz 18. vijeka, iako se zbog njene lokacije na prostoru male nekropole stećaka pretpostavlja da bi mogla biti i starija. Mnogi smatraju da je crkva sredinom 18. vijeka zapravo obnovljena.

Crkva Brvnara Malo Blaško
Foto: Gde putovati

Unutrašnjost crkve predstavlja pravo malo remek-delo

Unutrašnjost crkve, koja obuhvata svega 28 kvadratnih metara, predstavlja pravo malo remek-delo.

U tom skromnom prostoru smješteni su oltar, molitveni prostor za vjernike i sav neophodni crkveni inventar.

Drvo, koje je korišteno kao osnovni građevinski materijal, ima dvostruku ulogu – osim što služi kao konstruktivni element, ono istovremeno ima i dekorativnu funkciju, čineći unutrašnjost crkve izuzetno interesantnom.

Posebno su fascinantne ikone koje krase unutrašnjost

Posebno su fascinantne ikone koje krase unutrašnjost, a delo su domaćih ikonopisaca iz druge polovine 19. vijeka. Među njima se posebno ističu carske dveri, poznate i kao „vjerska vrata“, koje su svojom ljepotom i simbolikom neizostavan dio crkvenog dekora.

Crkva Brvnara Malo Blaško
Foto: Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika

Oko crkve su nekada bile podignute drvene ladare – kolibe koje su porodice iz udaljenih sela koristile za prenoćište tokom crkvenih zborova.

Legenda koja se veže za ovu brvnaru

Jedna od zanimljivosti vezanih za ovu crkvu je legenda, prisutna kod mnogih crkava brvnara u ovom kraju, koja kaže da je crkva, za vrijeme vladavine Osmanskog carstva, misteriozno premještena s jednog mjesta na drugo preko noći.

Ova crkva brvnara u Malom Blašku nije samo religijski objekat, već i značajan svjedok istorije, kulture i narodnih vjerovanja, koja i danas žive među ljudima ovog kraja.

Izvor: etnosrb.rs, seesrpska.com

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.