Divčibare, planinski biser Zapadne Srbije, su gradsko naselje koje je locirano iznad reke Kolubare na planini Maljen, svega 107 kilometara od prestonice.
Ono što je Tibet za centralnu Aziju i Etiopska visoravan za Afriku, to su Divčibare za Evropu – zasenjujući i autentičan pejzaž u kome je utkana celokupna kultura jednog naroda.
Putoholičari će se gotovo jednoglasno složiti da je najteže odgovoriti na pitanje “Šta obići na Divčibarama?”. Ova visoravan je poznata po svojoj netaknutoj prirodi i kulturnim znamenitostima.
Upoznajte legendu iza njenih prirodnih dragulja
Etimologija imena ove visoravni je vezana za staru narodnu legendu prema kojoj se mlada čarobnica utopila u reci. Čuvajući ovce tokom burne letnje kiše, zaštitnica ovih predela je upala u vodu i njen život je odnela nabujala reka Crna Kamenica.
Kako bi se očuvalo sećanje na tragični događaj, celokupan predeo je dobio stari slovenski naziv Divčibare. To u prevodu znači “Devojačke bare”.
Od tada je ova regija blagoslovena raznovrsnim biodiverzitetom i prirodnim draguljima koji jednostavno oduzimaju dah.
Šta videti od prirodnih lepota?
Može se reći da je visoravan podeljena na nekoliko geografskih celina, koje zajedno čine unikatan mozaik prirode.
S tim na umu i u skladu sa vašim preferencijama, možete posetiti:
Kraljev sto
Predstavlja najviši vrh planine Maljen, sa visinom od 1104 metara i očaravajućim pogledom na predivne pašnjake, šume i planine u blizini. Svi ljubitelji izleta će se oduševiti činjenicom da postoji organizovana tura famoznim vozićem, i to iz centra Divčibara do najviše tačke.
Postoji priča i da je čuveni car Dušan baš sa te tačke posmatrao legendarnu bitku kod kolubarske ravnice, koja se vodila između vojske Kraljevine Srbije i Kraljevine Ugarske.
Crni vrh Divčibare
On je zapravo drugi po veličini vrh planine Maljen, te se sa njega pruža spektakularan pogled na okruženje. Njegova visina iznosi 1098 metara. Sa istoka i juga se mogu videti planine Suvobor, Kablar, Ovčar i selo Subjel. Sa zapada se naziru planine Jablanik, Medvenik, Povlen i Magleš.
Imajte na umu da pešačka staza do ovog vrha važi za jednu od zahtevnijih, pa ukoliko niste spremni za nešto ekstremnije planinarenje, možete se uspeti i žičarom.
Vodopad Skakalo
Važi za neprevaziđeni dragulj koji je visok čak 30 m.
Rezultat je putanje reke Manastirice, koja obrazuje raskošne kaskade, a umirujući zvuk vodenih slapova se može čuti sve do magistralnog puta Valjevo-Mionica-Divčibare.
Savršena je destinacija za mali beg od užurbanog stila života, te ovaj vodopad možete posetiti sa članovima porodice, prijateljima ili romantičnim partnerom.
Ljuti Krš
Mnogima je ova destinacija omiljeni divčibarski vidikovac.
Vrh se nalazi na nadmorskoj visini od 962 m. Iako ne nudi pogled na panoramu poput drugih vidikovca, on pruža osećaj kao da ste se namerno izgubili u šumi, lišeni okova gradske svakodnevnice.
Odavde se možete spustiti do reke Crne Kamenice, kao i obližnjeg vodopada, a za to će vam biti potrebno svega 15-ak minuta pešačenja.
Vidikovac Paljba
Idealna destinacija za sve one koji preferiraju vožnju po planinskim predelima, jer do ovog vrha možete doći i automobilom. Naime, prilaz se nalazi uz glavni put, koji spaja sam centar Divčibara sa putem Kosjerić – Valjevo.
Divčibare su idealne za one koji traže mir u prirodi, daleko od gradske vreve i buke.
Kulturna baština planinske visoravni
Divčibare imaju bogato kulturno nasleđe, koje je utisnuto i sačuvano u mnogim znamenitostima.
U blizini se nalazi nekoliko manastira, kao što su manastir Ćelije, koji je sazidan još u 13. veku. To je i manastir Jovanja iz 15. veka i manastir Lelić, čiji su temeni izgrađeni početkom 20. veka.
U blizini Divčibara se nalazi i Valjevo – grad koji je imao istaknutu ulogu u mnogim pokretima za nacionalno oslobođenje.
Možete se prošetati kroz stari deo grada i obići Tešnjar čaršiju iz turskog vremena. Ili svratiti do obližnjeg sela Struganik, te posetiti rodnu kuću vojvode Mišića.
Posetioci takođe mogu da uživaju u izletima do Zlatibora, Mokre Gore, manastira Sretenja, ali i u obilasku sela koja okružuju Divčibare.
Aktivnosti i manifestacije
Ovo planinsko naselje je omiljeno među turistima zbog svoje netaknute prirode i čistog vazduha, te su savršena prilika da doživite pravu planinsku idilu.
Divčibare su idealno mesto za pešačenje, planinarenje i vožnju bicikla. Na planini postoji 15 biciklističkih ruta, ukupne dužine oko 400 km.
Postoji nekoliko pešačkih staza koje su obeležene i prilagođene za sve uzraste. Možete uživati u porodičnom vikend putovanju sa decom ili možda romantičnoj pustolovini.
U samom centru se nalazi i ski-staza, za sve ljubitelje skijanja.
Ova staza za skijanje se proteže dužinom od približno 600 metara, po severnim obroncima planine. Nagib staze je nešto oštriji, te je pad strmiji- Dakle, nije pogodna za početnike, već isključivo iskusne skijaše.
Poseban užitak je svakako noćno skijanje. Staza “Centar” je jedina koja je osvetljena od vrha do podnožja, pa se možete bezbedno spustiti i uživati u zvezdanom nebu.
Takođe, blizu odmarališta „Zmaj” i „Stražar” nalaze se i 3 manje ski-staze koje su idealne za one koji žele da se okušaju u skijanju. Za sve mališane je tokom zimske sezone otvorena i škola skijanja.
Za vreme letnje sezone je otvorena žičara na Crnom vrhu, te posetioci mogu uživati u panaramskoj vožnji i pogledu na ceo predeo.
Lokalna kuhinja
Ovaj kraj je poznat po brojnim živopisnim selima, što znači da ćete imati priliku da degustirate tradicionalne specijalitete i đakonije.
U lokalnim restoranima i autentičnim kafanama možete probati domaće gibanice, duvan čvarke, kvalitetan punomasan sir i/ili kajmak. Naravno, podrazumeva se da delikatese okusite uz čašicu domaće rakije od šljive.
Vikendice, brvnare i aparthoteli su popularan izbor za smeštaj na Divčibarama, pa možete očekivati da će se u njihovoj neposrednoj blizini nalaziti različiti restorani.