Početna » Naša Srbija » Simbol Banjaluke jedinstven je u svetu

Venecija ima gondolu, grad na Vrbasu dajak

Simbol Banjaluke jedinstven je u svetu

Istorija dajaka duga je, kažu, koliko i istorija samog grada na Vrbasu. Od svog postanka ova vrsta čamca imala je specifičan izgled i oblik prilagođen brzoj rijeci. Kažu, da se vozi samo u Banjaluci.

Tokom svog razvoja, nailazio je na brojne prepreke. Posebno u periodu autrograske vladavine tokom koje su brojni čamci istrunuli. Svoj moderni oblik dobija od porodice Zamolo, koja svoje korijene vuče iz Italije, a koja je pravljenjem ovog plovila i osnivanjem Dajak kluba, sačuvala njegovu tradiciju.

“Čamac je nekada bio mnogo duži i širi. Imao je nosivost oko jedne tone. Međutim, vremenom, kako je taj teret i prevoz gubio na značaju, nakon gradnje mostova, čamac je počeo da služi isključivo za rekreaciju i sport”, rekao je Andrej Zamolo, višegodišnji prvak u trkama na Vrbasu.

Dajak čamac/Banjaluka
Dajak čamac/Banjaluka

Da je dajak napravljen tako da ne može da se prevrne, nije mit, pojašnjava Boris Savić, iz Dajak kluba “Banja Luka”.

Mnogi mešaju dajak sa čamcem. Dajak je, ustvari, šipka kojom se čamac odguruje.

“Vozač svojim tijelom, nogama odguruje čamac, oslanjajući se na ovu dršku. To je spoj jedne vještine pomoću koje vozač savladava brzake na Vrbasu. Inače, Vrbas je karakterističan kao jedna planinska rijeka, brza i relativno plitka na nekim dijelovima, tako da je čamac specifičan po tome što može da savladava te brzake, vozeći se uzvodno, što neki drugi čamci ne mogu”, rekao je Boris Savić.

Jedinstven u svetu

Dajak je jedinstveni čamac dužine do 9 metara. Pravi se od drveta, dok se prednji dio posebno izrađuje od tvrđeg drveta po želji vlasnika i predstavlja najljepši dio čamca.

Motka je duga nekoliko metara i sa njom se čamac pokreće odgurivanjem o dno rijeke. Vožnja dajakom je predivan doživljaj i u toku ljeta možete da vidite veliki broj ovih čamaca na rijeci Vrbas.

Nekada je dajak predstavljao statusni simbol jedne porodice, a onaj ko ga je posjedovao, smatrao se veoma popularnim. Zahvaljujući njemu se trgovalo, ali i udavalo i ženilo.

Danas, umjesto gospode u prugastim majicama, dajake najčešće voze snažni momci koji spretno savladavaju sve riječne izazove, okružene zelenilom. Jer, nije samo dajak predodređen za Vrbas, nego je Vrbas predoređen za dajak, zaključuju naši sagovornici.

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.