Početna » Kompas » Dorotea Stanojević – Crveni krst Srbije

Dorotea Stanojević – Crveni krst Srbije

Činiti dobra dela i pomagati drugima, ne znači nužno i rešavati nečije finansijske ili ljubavne problem, ono što ga muči na dnevnom nivou, u svakodnevnom životu. Činiti dobro delo, nekada znači i izdvojiti desetak minuta iz svog vremena, prošetati do Instituta za transfuziju krvi i donirati jednu jedinicu te crvene tečnosti.
Prosta matematika ili statistički podaci kažu da jedna jedinica može sačuvati tri života, a nama je potrebno nekih osam minuta u proseku da doniramo 400 mililitara. 14. juna u celom svetu obeležava se Dan dobrovoljnih davalaca krvi, dan kada zaposleni u Crvenom krstu i volonteri čine sve kako bi probudili svest naroda da je doniranje krvi izuzetno važan proces.

Donatori krvi igraju ključnu ulogu u spasavanju života i održavanju zdravstvenog sistema. Svaka donacija krvi može spasiti do tri života, jer se krv koristi za lečenje pacijenata u hitnim slučajevima, za operacije, lečenje kancera i hroničnih bolesti. Krv je neophodna i ne može se veštački proizvesti, što znači da su bolnice u potpunosti zavisne od dobrovoljnih donatora. Doniranje krvi takođe pomaže u održavanju zdravlja donatora, jer stimuliše proizvodnju novih krvnih ćelija i pomaže u balansiranju nivoa gvožđa u krvi. Osim toga, doniranje krvi je sigurno, brzo i može pružiti osećaj ličnog zadovoljstva znajući da ste pomogli nekome u potrebi. Postoji stalna potreba za krvlju različitih krvnih grupa, a posebno je važno održavanje raznolikosti u krvnom fondu, jer neke krvne grupe mogu biti retke. Svako ko je zdrav i ispunjava uslove može donirati krv, čime ne samo da pomaže drugima, već i podstiče zdravlje cele zajednice. Zato je važno da svi koji su u mogućnosti razmotre doniranje krvi, kako bi pomogli onima kojima je to najpotrebnije.

Proces doniranja krvi je jednostavan i siguran postupak koji traje oko 30 minuta. Počinje popunjavanjem upitnika koji pomaže u proceni zdravstvenog stanja davaoca i osigurava da doniranje ne predstavlja rizik ni za davaoca ni za primaoca krvi. Nakon toga sledi registracija i određivanje nivoa hemoglobina u krvi, što je važno za utvrđivanje da li je osoba podobna za davanje krvi. Lekarski pregled je sledeći korak, gde lekar razgovara sa davaocem i proverava da li postoje bilo kakve zdravstvene prepreke za davanje krvi. Samo davanje krvi obavlja se iz vene u pregibu lakta, i tokom tog procesa se prikuplja oko 450 mililitara krvi. Posle davanja krvi, davaocu se pruža zahvalni obrok i savetuje se da ostane u prostoriji na kratko oporavljanje. Važno je da davalac posle procedure unosi više tečnosti nego uobičajeno i izbegava teže fizičke aktivnosti najmanje četiri sata. Takođe, preporučuje se da se zavoj na mestu uboda ne skida dva sata posle davanja krvi, kao i da se izbegava pušenje i konzumiranje alkohola nekoliko sati nakon procedure. Proces oporavka je brz, tečni deo krvi se nadoknađuje za oko 30 minuta, dok se ćelijski elementi obnavljaju za 30 do 60 dana. Razmak između dva davanja krvi treba da bude 3 do 4 meseca, kako bi se nivo gvožđa u krvi stabilizovao. Svaki potencijalni davalac krvi treba da bude zdrav i da ispunjava određene kriterijume koje utvrđuje lekarski pregled.

U najnovijoj epizodi Kompasa, gost je bila asistentkinja iz Crvenog krsta, Dorotea Stanojević, pa smo zajedno apelovali na važnost doniranja.
Dorotea je svojom pričom želela da probudi svest.
-Otprilike tri posto ljudi su dobrovoljni davaoci krvi – istakla je Dorotea i dodala: Dobrovoljno davanje krvi ima princip nenagrađenosti, anonimnosti i besplatnosti.
A tom prilikom, Dorotea je podsetila i na važnost doniranja iz jednog drugog ugla, pa smo čuli i pesmicu koja je pobedila na konkursu povodom Dana dobrovoljnih davalaca krvi.
-U svitanje jesenjeg dana,
upoznala sam moju mamu i mene je tek upoznala mama
Tek što su nam se pogledi sreli,
nju su odveli
Neke čike i tete pomogli su da ostanem mamino dete
Svoju krv su dali
da bi mamu sačuvali
Čin plemenit, vredan da se posveti život jedan
Njima ovu pesmu pišem,
jer su spasili mnogo više
Velika sam i sad shvatam,
spasivši mamu, spasili su i moja dva mlađa brata
Hvala vam dobre čike i tete, pomogli ste da budem srećno dete.

Pogledajte našu emisiju sa Doroteom Stanojević:

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.