Почетна » Компас » Доротеа Станојевић – Црвени крст Србије

Доротеа Станојевић – Црвени крст Србије

Чинити добра дела и помагати другима, не значи нужно и решавати нечије финансијске или љубавне проблем, оно што га мучи на дневном нивоу, у свакодневном животу. Чинити добро дело, некада значи и издвојити десетак минута из свог времена, прошетати до Института за трансфузију крви и донирати једну јединицу те црвене течности.
Проста математика или статистички подаци кажу да једна јединица може сачувати три живота, а нама је потребно неких осам минута у просеку да донирамо 400 милилитара. 14. јуна у целом свету обележава се Дан добровољних давалаца крви, дан када запослени у Црвеном крсту и волонтери чине све како би пробудили свест народа да је донирање крви изузетно важан процес.

Донатори крви играју кључну улогу у спасавању живота и одржавању здравственог система. Свака донација крви може спасити до три живота, јер се крв користи за лечење пацијената у хитним случајевима, за операције, лечење канцера и хроничних болести. Крв је неопходна и не може се вештачки произвести, што значи да су болнице у потпуности зависне од добровољних донатора. Донирање крви такође помаже у одржавању здравља донатора, јер стимулише производњу нових крвних ћелија и помаже у балансирању нивоа гвожђа у крви. Осим тога, донирање крви је сигурно, брзо и може пружити осећај личног задовољства знајући да сте помогли некоме у потреби. Постоји стална потреба за крвљу различитих крвних група, а посебно је важно одржавање разноликости у крвном фонду, јер неке крвне групе могу бити ретке. Свако ко је здрав и испуњава услове може донирати крв, чиме не само да помаже другима, већ и подстиче здравље целе заједнице. Зато је важно да сви који су у могућности размотре донирање крви, како би помогли онима којима је то најпотребније.

Процес донирања крви је једноставан и сигуран поступак који траје око 30 минута. Почиње попуњавањем упитника који помаже у процени здравственог стања даваоца и осигурава да донирање не представља ризик ни за даваоца ни за примаоца крви. Након тога следи регистрација и одређивање нивоа хемоглобина у крви, што је важно за утврђивање да ли је особа подобна за давање крви. Лекарски преглед је следећи корак, где лекар разговара са даваоцем и проверава да ли постоје било какве здравствене препреке за давање крви. Само давање крви обавља се из вене у прегибу лакта, и током тог процеса се прикупља око 450 милилитара крви. После давања крви, даваоцу се пружа захвални оброк и саветује се да остане у просторији на кратко опорављање. Важно је да давалац после процедуре уноси више течности него уобичајено и избегава теже физичке активности најмање четири сата. Такође, препоручује се да се завој на месту убода не скида два сата после давања крви, као и да се избегава пушење и конзумирање алкохола неколико сати након процедуре. Процес опоравка је брз, течни део крви се надокнађује за око 30 минута, док се ћелијски елементи обнављају за 30 до 60 дана. Размак између два давања крви треба да буде 3 до 4 месеца, како би се ниво гвожђа у крви стабилизовао. Сваки потенцијални давалац крви треба да буде здрав и да испуњава одређене критеријуме које утврђује лекарски преглед.

У најновијој епизоди Kомпаса, гост је била асистенткиња из Црвеног крста, Доротеа Станојевић, па смо заједно апеловали на важност донирања.
Доротеа је својом причом желела да пробуди свест.
-Отприлике три посто људи су добровољни даваоци крви – истакла је Доротеа и додала: Добровољно давање крви има принцип ненаграђености, анонимности и бесплатности.
А том приликом, Доротеа је подсетила и на важност донирања из једног другог угла, па смо чули и песмицу која је победила на конкурсу поводом Дана добровољних давалаца крви.
-У свитање јесењег дана,
упознала сам моју маму и мене је тек упознала мама
Тек што су нам се погледи срели,
њу су одвели
Неке чике и тете помогли су да останем мамино дете
Своју крв су дали
да би маму сачували
Чин племенит, вредан да се посвети живот један
Њима ову песму пишем,
јер су спасили много више
Велика сам и сад схватам,
спасивши маму, спасили су и моја два млађа брата
Хвала вам добре чике и тете, помогли сте да будем срећно дете.

Погледајте нашу емисију са Доротеом Станојевић:

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.