Na oko stotinak kilometara od Beograda, na planini Maljen, smeštena je visoravan Divčibare. Nalaze se na 980 metara nadmorske visine i karakteriše ih izuzetno pogodna klima. Ovo turističko mesto idelno je za celu porodicu tokom cele godine – čist vazduh, netaknuta priroda, a i blizu je glavnog grada.
Divčibare mnogi nazivaju „dečjom planinom“, jedan od razloga je taj što se tokom cele godine najmlađima nude različiti zabavni i edukativni sadržaji.
Mališani ovde uživaju u jahanju, vožnji zip lajnom, žičarom i vozićem, skijanju, sankanju, grudvanju…
Ovu visoravan odlikuju šume, prostrane livade prepune lekovitog bilja i pešačke staze. Prepustiti se pešačkim stazama je možda i najbolji način da osetite duh planine Maljen. Ima ih pet – Golubac, Paljba, Ljuti krš, Velika pleća i Crni vrh.
Do najpoznatijeg, Crnog vrha se dolazi kroz šumu borova. Nalazi se na 1.096 metara nadmorske visine i po visini je drugi vrh na Maljenu.
Sa njega se pruža pogled na Suvobor, Kablar, Ovčar, Zajčica i Subjel, a kad je vedro u daljini se vide Golija, Kopaonik, Zlatibor, Tara i Zvijezda. Na krajnjem zapadu vide se sve ostale valjevske planine – Povlen, Magleš, Jablanik i Medvednik i ispod njih Drenovački kik, Bukovi i ostala pobrđa. Ovde možete osetiti miris trave, čuti žubor vode i cvrkut ptica.
Naići ćete i na brojne reke, kao što su Kozlica, Manastirica, Bela i Crna Kamenica…
Pored reka i potoka predeo obiluje i mnogim izvorima. Na primer izvor Žujan je neobičan jer se ne nalazi, kao većina izvora ispod stene već u prostranoj močvarnoj livadi.
Crkva Svetog Pantelejmona
Divčibare ima bogato kulturno nasleđe koje se ogleda u brojnim znamenitostima. Okružena drvenim mostićem i potokom, u centru smeštena je crkva Svetog Pantelejmona.
Ideja o izgradnji crkve na Divčibarama javila se još 1930. godine, od strane članova zdravstvenog društva Divčibare. Deset godina kasnije, izgradnja skoro da je počela, ali ulaskom Kraljevine Jugoslavije u Drugi svetski rat radovi su obustavljeni. Nastavljeni su 65 godina kasnije, a konačno je osveštena 2001. godine. Gotovo da nema gosta koji je ne poseti.
Legenda o nastanku imena
Ime se vezuje za reku Crnu Kamenicu koja protiče kroz centar današnje turističke naseobine. Prema narodnom verovanju, nekada se u nabujaloj reci, posle letnjeg pljuska, utopila mlada čobanica. U spomen na taj događaj, planinskoj visoravni dat je stari slovenski naziv Divčibare, što znači „devojačke bare“. Sam naziv pominje se još 1476. u turskom popisu Smederevskog sandžaka.
Oaza mira i neteknute prirode na planini Maljen iz sezone u sezonu osvaja srca posetilica, što je čini jednom od najpopularnijih destinacija za odmor.