Svet danas proslavlja Dan pobede nad fašizmom, dan kada je nacistička Nemačka potpisala bezuslovnu kapitulaciju u Drugom svetskom ratu. Evropa, pak, slavi i Dan Evrope. Dan kada je Robert Šuman predstavio dokument koji se smatra prvim korakom ka stvaranju Evropske unije.
Ove godine obeležava se 79. godišnjica završetka Drugog svetskog rata i 74 godine od pokretanja inicijative za stvaranje današnje Evropske unije.
Dan pobede ili Dan Evrope
U zemljama EU poseban značaj ima Dan Evrope kao dan koji je označio prekretnicu u odnosima evropskih zemalja i otvorio put stvaranju zajednice država na tom kontinentu.
U Rusiji težište je na proslavi Dana pobede.
Mnogi u proslavi Dana Evrope vide upravo pokušaj da se prenebegne činjenica da je Rusija bila pobednik i da je oslobodila Evropu od nacizma.
Tako, nakon početka sukoba u Ukrajini, ruski predstavnici nisu bili dobrodošli na mnoge manifestacije kojim se obeležavao ovaj datum. Revizionisti ne prežu od umanjivanja uloge u Rusije, odnosno tadašnjeg Sovjetskog saveza.
Oba datuma su, dakako, značajna, jer Dan Evrope slavi trenutak kada se Evropa, bar formalno, distancirala od nacifašističke ideologije i krenula putem ujedinjenja. Međutim, osnovano je pitanje da li jedan datum isključuje drugi?
Podeljeno slavlje
Šta god da je odgovor, činjenica je da se svet podelio i po ovom pitanju, i da se države različito slave ovaj dan.
U Moskvi, već tradicionalno, Dan pobede se obeležava veličanstvenom vojnom paradom na Crvenom trgu.
S druge strane, prošle godine predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lejen boravila je u Kijevu.
Predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski potpisao je ukaz kojim se 9. maj obeležava kao Dan Evrope, zajedno sa zemljama Evropske unije.
Putin: Nisu izvukli pouke iz Drugog svetskog rata
Predsednik Rusije Vladimir Putin prošle godine rekao je da je civilizacija sada na prekretnici i da je ponovo pokrenut pravi rat protiv Rusije.
On je napomenuo da Moskva želi da vidi mirnu, slobodnu i stabilnu budućnost, a da je svaka ideologija superiornosti odvratna, zločinačka i smrtonosna.
Predsednik Rusije je naglasio da Zapad vodi politiku kojom želi da diktira svoja pravila, ali po sistemu pljačke i nasilja.
„Njihov cilj, a tu nema ničeg novog, jeste da ostvare kolaps i uništenje Rusije, precrtaju rezultate Drugog svetskog rata, konačno razbiju sistem globalne bezbednosti i međunarodnog prava i uguše sve suverene centre razvoja“, kazao je.
Putin je ocenio da protivnici Rusije nisu izvukli pouke iz događaja sredinom prošlog veka.
„Izgleda da su zaboravili do čega su dovela sumanute tvrdnje nacista o svetskoj dominaciji, zaboravili ko je pobedio ovo monstruozno totalno zlo, ko je stao kao zid za svoju rodnu zemlju i nije poštedeo svoje živote za oslobođenje naroda Evropa“, poručio je Vladimir Putin.
Evropske vrednosti i mir u svetu
Evropski zvaničnici prošle godine, kao i prethodnih, podsetili su da je Šumanova deklaracija postavila temelje mnoge Evrope.
Šef diplomatije Evropske unije Žozep Borelj je naznačio 9. maj 1950. godine kao važan datum u istoriji EU.
„Od tada, počeli smo da rastemo sve više i postajali sve ujedinjeniji. Ostajemo odlučni u našim vrednostima, za bolju Evropsku uniju, Evropu i svet u celosti“, poručio je Borelj, preneo je Tanjug.
On je dodao da je Šumanova deklaracija bila više od pravljenja mira među Evropljanima.
„Takođe, to je bila ideja da se od Evrope napravi pokretačka sila za mir u svetu. Hajde da proslavimo Dan Evrope jedinstvom među Evropljanima i mirom u svetu“, istakao je Borelj.
Obeležavanje u Srbiji
Srbija slavi Dan pobede, i to dva dana – 8. i 9. maja.
Ambasadori brojnih zemalja položiće vence na spomenik Spomen parku oslobodiocima Beograda.