Почетна » Друштво » Дан победе или Дан Европе: Шта славимо 9. маја?

79 година од капитулације нацистичке Немачке

Дан победе или Дан Европе: Шта славимо 9. маја?

Свет данас прославља Дан победе над фашизмом, дан када је нацистичка Немачка потписала безусловну капитулацију у Другом светском рату. Европа, пак, слави и Дан Европе. Дан када је Роберт Шуман представио документ који се сматра првим кораком ка стварању Европске уније.

Ове године обележава се 79. годишњица завршетка Другог светског рата и 74 године од покретања иницијативе за стварање данашње Европске уније.

Дан победе или Дан Европе

У земљама ЕУ посебан значај има Дан Европе као дан који је означио прекретницу у односима европских земаља и отворио пут стварању заједнице држава на том континенту.

У Русији тежиште је на прослави Дана победе.

Многи у прослави Дана Европе виде управо покушај да се пренебегне чињеница да је Русија била победник и да је ослободила Европу од нацизма.

Тако, након почетка сукоба у Украјини, руски представници нису били добродошли на многе манифестације којим се обележавао овај датум. Ревизионисти не прежу од умањивања улоге у Русије, односно тадашњег Совјетског савеза.

Оба датума су, дакако, значајна, јер Дан Европе слави тренутак када се Европа, бар формално, дистанцирала од нацифашистичке идеологије и кренула путем уједињења. Међутим, основано је питање да ли један датум искључује други?

Подељено славље

Шта год да је одговор, чињеница је да се свет поделио и по овом питању, и да се државе различито славе овај дан.

У Москви, већ традиционално, Дан победе се обележава величанственом војном парадом на Црвеном тргу.

С друге стране, прошле године председница Европске комисије Урсула фон дер Лејен боравила је у Кијеву.

Председник Украјине Владимир Зеленски потписао је указ којим се 9. мај обележава као Дан Европе, заједно са земљама Европске уније.

Путин: Нису извукли поуке из Другог светског рата

Председник Русије Владимир Путин прошле године рекао је да је цивилизација сада на прекретници и да је поново покренут прави рат против Русије.

Он је напоменуо да Москва жели да види мирну, слободну и стабилну будућност, а да је свака идеологија супериорности одвратна, злочиначка и смртоносна.

Председник Русије је нагласио да Запад води политику којом жели да диктира своја правила, али по систему пљачке и насиља.

„Њихов циљ, а ту нема ничег новог, јесте да остваре колапс и уништење Русије, прецртају резултате Другог светског рата, коначно разбију систем глобалне безбедности и међународног права и угуше све суверене центре развоја“, казао је.

Путин је оценио да противници Русије нису извукли поуке из догађаја средином прошлог века.

„Изгледа да су заборавили до чега су довела сумануте тврдње нациста о светској доминацији, заборавили ко је победио ово монструозно тотално зло, ко је стао као зид за своју родну земљу и није поштедео своје животе за ослобођење народа Европа“, поручио је Владимир Путин.

Европске вредности и мир у свету

Европски званичници прошле године, као и претходних, подсетили су да је Шуманова декларација поставила темеље многе Европе.

Шеф дипломатије Европске уније Жозеп Борељ је назначио 9. мај 1950. године као важан датум у историји ЕУ.

„Од тада, почели смо да растемо све више и постајали све уједињенији. Остајемо одлучни у нашим вредностима, за бољу Европску унију, Европу и свет у целости“, поручио је Борељ, пренео је Тањуг.

Он је додао да је Шуманова декларација била више од прављења мира међу Европљанима.

„Такође, то је била идеја да се од Европе направи покретачка сила за мир у свету. Хајде да прославимо Дан Европе јединством међу Европљанима и миром у свету“, истакао је Борељ.

Обележавање у Србији

Србија слави Дан победе, и то два дана – 8. и 9. маја.

Амбасадори бројних земаља положиће венце на споменик Спомен парку ослободиоцима Београда.

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.