Kina tvrdi da je probila RSA enkripciju pomoću kvantnog računara, što je izazvalo paniku u svetu.
Naime, kineski naučnici tvrde da su zaista uspeli da probiju RSA enkripciju pomoću kvantnog računara, što je izazvalo brojne spekulacije o bezbednosti savremenih digitalnih sistema. Ipak, stručnjaci upozoravaju da je vest preuveličana i da nema razloga za paniku, bar ne još.
Istraživački tim sa Univerziteta za kvantne studije u Šangaju objavio je da je uspeo da proizvede RSA šifrovani ključ koristeći kvantni računar kanadske kompanije D-Wave. Reč je o kvantnom vodećem računaru, koji je uspeo da „razbije“ 22-bitni RSA ključ.
Međutim, ovakav nivo zaštite se više ne koristi u realnim sistemima – moderni RSA ključevi koriste najmanje 2048 bita.
Faktorisanjem brojeva u okviru 22-bitnog ključa kineski tim je napravio tehnički napredak, ali ne i bezbednosnu pretnju. Takvi ključevi se odavno ne koriste u zaštiti podataka, a njihovo razbijanje moguće je i pomoću običnog desktop računara.
„Ovo je više naučna demonstracija nego realna pretnja“, navode bezbednosni stručnjaci sa Zapada. „Razbiti današnje RSA ključeve kvantnim putem zahtevalo bi računar koji još uvek ne postoji“.
Nakon objave pomenutog dostignuća, brojni svetski mediji preneli su senzacionalističke naslove o „krahu sajber bezbednosti“. Međutim, u stručnoj javnosti preovladava mišljenje da je ovo tek početni korak u istraživanju kvantne kriptografije.
Iako trenutna dostignuća ne predstavljaju neposrednu opasnost, mnoge države i kompanije već rade na prelasku na postkvantne algoritme, koji bi trebalo da budu otporni i na buduće kvantne napade.
Budućnost enkripcije
Svet ide ka kvantnoj eri, ali još uvek nije došao do tačke u kojoj kvantni računari mogu da razbiju aktuelne bezbednosne protokole.
Do tada, stručnjaci savetuju oprez, ali ne i paniku