Da li će prasetina i ove godine biti luksuz za mnoga slavlja jer zbog veće potražnje, a manje ponude uzrokovane afričkom kugom svinja cijene su trenutno do 13 KM po kilogramu žive vage u Bosni i Hercegovini, a u Srbiji cena ide i do 1500 dinara.
Trenutna cijena nerealna za potrošače ali isplativa za uzgajivače koji, kažu, prije par godina nisu mogli da pokriju ni troškove proizvodnje.
Uzgajivači svinja u Semberiji smatraju da su cijene dostigle maksimum, ali nije isključeno da će preprodavci koristiti situaciju, pa kao i u januaru prase cijeniti i preko 15 KM po kilogramu žive vage.
Na mnogim farmama prasići su rezervisani unaprijed.
– Trenutna cijena prasadi je od oko 25 kg do 13 KM, ona nešto malo veća od 30 i preko 12 KM. Mislim da će se zadržati na tom nivou. Ljudi su se uplašili počeli su ranije da rezervišu – rekao je Dragan Kojić, uzgajivač svinja iz Kojčinovca kod Bijeljine. Stočarstvo u Srbiji godinama je u padu, a to je potvrdio i poslednji popis poljoprivrede koji je obavljen prošle godine. Da se situacija neće poboljšati govori i činjenica da cene prasića vrtoglavo rastu, a tovljenika padaju, što postavlja pitanje isplativosti tova za stočare, kada se prasići mogu brže i skuplje prodavati. .
Disparitet u cenama prasadi i tovljenika je ono što zabrinjava u poslednje vreme, pogotovo što se razlika kako vreme odmiče.
Tako se, prema poslednjim informacijama portala Tržišno-informacionog sistema poljoprivrede Srbije (STIPS), cene prasića od 16 do 25 kilograma na stočnim pijacama kreću u proseku od 500 do 650 dinara po kilogramu.
Slične cene su i za prasad ispod 15 kilograma.