Да ли ће прасетина и ове године бити луксуз за многа славља јер због веће потражње, а мање понуде узроковане афричком кугом свиња цијене су тренутно до 13 КМ по килограму живе ваге у Босни и Херцеговини, а у Србији цена иде и до 1500 динара.
Тренутна цијена нереална за потрошаче али исплатива за узгајиваче који, кажу, прије пар година нису могли да покрију ни трошкове производње.
Узгајивачи свиња у Семберији сматрају да су цијене достигле максимум, али није искључено да ће препродавци користити ситуацију, па као и у јануару прасе цијенити и преко 15 КМ по килограму живе ваге.
На многим фармама прасићи су резервисани унапријед.
– Тренутна цијена прасади је од око 25 кг до 13 КМ, она нешто мало већа од 30 и преко 12 КМ. Мислим да ће се задржати на том нивоу. Људи су се уплашили почели су раније да резервишу – рекао је Драган Којић, узгајивач свиња из Којчиновца код Бијељине. Сточарство у Србији годинама је у паду, а то је потврдио и последњи попис пољопривреде који је обављен прошле године. Да се ситуација неће побољшати говори и чињеница да цене прасића вртоглаво расту, а товљеника падају, што поставља питање исплативости това за сточаре, када се прасићи могу брже и скупље продавати. .
Диспаритет у ценама прасади и товљеника је оно што забрињава у последње време, поготово што се разлика како време одмиче.
Тако се, према последњим информацијама портала Тржишно-информационог система пољопривреде Србије (СТИПС), цене прасића од 16 до 25 килограма на сточним пијацама крећу у просеку од 500 до 650 динара по килограму.
Сличне цене су и за прасад испод 15 килограма.