Početna » Geoanalitika » Crvena zastava osvete u svetom iranskom gradu Komu

Crvena zastava osvete u svetom iranskom gradu Komu

U iranskom svetom gradu Komu, podignuta je crvena zastava osvete, što predstavlja direktnu reakciju na teroristički napad koji se desio 3. januara u provinciji Kerman. Napad se odigrao tokom putovanja poklonika generala Islamske revolucionarne garde, Kasema Sulejmanija, koji je poginuo 3. januara 2020. godine u američkom dronskom napadu na izlasku iz međunarodnog aerodroma Bagdada.

U javnom svetlu, ova crvena zastava, kao simbol osvete, služi kao javno izražavanje nedovoljstva iranskog naroda prema aktima terorizma. Na četvrtu godišnjicu smrti iranskog generala Hasema Sulejmanija, iransko grado Kerman postalo je mesto jednog od najtragičnijih momenata u istoriji Islamske Republike. Dve eksplozije u blizini groba pokojnog generala odnele su najmanje 95 života, a povredile 211 osoba, čineći ovo najsmrtonosnijim napadom u poslednjih 45 godina.


Crvena zastava osvete, koja je postavljena nad džamijom Džamkaran, svetim mestom za iranske šiite, služi kao snažan simbol i prisustvo iranske odlučnosti da se odupre terorizmu i osveti svojim zagubljenim sugrađanima. Ova zastava, izrađena od boje krvi, označava duboku tužbu i nedoumicu koja je obuzela zemlju.

Nakon ubilačkog napada u Kermanu, crvena zastava bila je poslednji put podignuta nad džamijom Džamkaran odmah po ubistvu generala Sulejmanija. Takođe, ona je spuštena nakon što je Iran, kao odgovor, izvršio raketni napad na američke baze u Iraku. Ova simbolika predstavlja kontinuitet iranske borbe protiv bilo kakvih oblika agresije i terorizma.

Predsednik Islamske Republike, Ebrahim Raisi, izjavio je da će počinioci i nalogodavci terorističkog napada biti pronađeni i kažnjeni. Takođe, iranski ministar unutrašnjih poslova, Ahmad Vahidi, potvrdio je 5. januara da su uhapšeni neki od osoba umešanih u teroristički napad kod Sulejmanijevog mauzoleja.

Državni mediji su obavestili javnost o ovom tragičnom događaju i izrazili javno nedovoljstvo i jedinstvo u osuđivanju akta terorizma. Vlada Irana je oglasila da je nastupila državna žalost, davajući poseban znak značaja i bola koji osećaju.

Vrhovni vođa Irana, ajatolah Ali Hamenei, odazvao se na tragediju obećavajući odlučan odgovor. Njegove reči iz saopštenja „Neka znaju da će ova katastrofalna dela izazvati oštar odgovor, ako Bog da“ odražavaju rešenost Irana da zaštiti svoj narod i odgovori na terorističke napade.

Politički savetnik iranskog predsednika, Mohamed Džamšidi, obvinio je Izrael i SAD za napad, karakterišući ih kao nalogodavce. Ove tvrdnje predstavljaju jedan od aspekata kompleksnosti i senzitivnosti odnosa između iranske vlade i njenih spoljnih snaga.

Međunarodna zajednica brzo je reagovala na napad, sa osudama iz različitih delova sveta. Nemačka Savezna vlada i Evropska služba za spoljne poslove karakterisale su napad kao teroristički akt. SAD, ipak, oštro su odbacile svaku odgovornost za napad, a portparol Stejt dipartmenta istakao je da „Sjedinjene Američke Države nisu ni na bilo koji način bile uključene“.

Ovaj akt osvete i javna obećanja vlasti Irana da će istražiti i kažnjavati krivce, odraz su ozbiljnosti i decidiranosti ove zemlje u borbi protiv terorizma i za odbranu svog naroda.

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.