Iako su danas popularni neki novi animirani likovi kao što su Elza i Ana iz Zaleđenog kraljevstva ili Patrolne šape, postoje likovi i crtani filmovi kojih se mnogi rado sećaju.
Animirani klasici iz 80-ih i 90-ih godina obeležili su detinjstvo i odrastanje generacija, pružajući im nezaboravne avanture, smeh i zabavu.
Koji su najbolji stari crtani filmovi?
Neki likovi iz starih crtanih filmova danas su stekli kultni status i postali su deo popularne kulture. To su svakako brojne Diznijeve kreacije, pre svega Miki i Mini Maus, Paja Patak, kao i celi “univerzum” Looney Tunes-a iz kojeg su proistekli likovi poput Duška Dugouška, Patka Dače, Brzog Gonzalesa, Tvitija i drugih, ali i Mornar Popaj, Nindža kornjače, Štrumfovi i mnogi, mnogi drugi stari crtani filmovi.
Looney Tunes crtani filmovi nastali su pod okriljem produkcijske kuće Vorner Bros. Od svog prvog pojavljivanja osvojili su srca gledalaca širom sveta svojim jedinstvenim humorom, nezaboravnim likovima i avanturama koje su zabavljale generacije.
Ovaj animirani svet Looney Tunes-a stvorio je neke od najikoničnijih likova koji su postali neizostavni deo pop kulture, kao što su Duško Dugouško, Patak Dača, Tviti, Brzi Gonzales, Silvester, Ptica trkačica, Petao Sofronije, Tasmanijski đavo i brojni drugi.
U Srbiji su ovim likovima glasove pozajmljivali neki od najpoznatijih glumaca tog doba poput Nikole Simića i Đuze Stoiljkovića.
Volt Dizni kompanija osnovana je 1923. godine, a postavila je temelje za revoluciju u svetu animacije. Njihov prvi veliki uspeh bio je Miki Maus koji je debitovao 1928. godine, a ubrzo je postao simbol kompanije i omiljeni lik širom sveta. U decenijama koje su usledile, Dizni je stvorio neke od najznačajnijih i najlepših crtanih filmova svih vremena.
Mnogi poznati crtani filmovi, kao što su Supermena i Betmena, nastali su i iz stripova vrlo brzo osvojivši male ekrane, ali i srca gledalaca širom sveta.
Sa manjkom tehnologije, za razliku od danas kada imamo obilje kompjutera, tableta i mobilnih telefona, stari crtani filmovi su služili i kao inspiracija i podsticaj mašti za smišljanje igara i druženje među decom.
Koji su najpoznatiji jugoslovenski crtani filmovi?
Jedan od najpoznatijih i najpopularnijih jugoslovenskih crtanih filmova jeste „Čudesna šuma“ iz 1986. godine. Snimljen je u saradnji produkcijske kuće Kroacija film i američke Fantasy forest film.
Scenario za film je adaptirao Fred P. Šarki, prema istoimenoj knjizi za decu spisateljice Sunčane Škrinjarić, a režirali su ga Miklan Blaženković, Ivo Škarabalo i Doro Vlado Hreljanović.
Priča se odvija u Čudesnoj šumi, neobičnom mestu na kojem žive brojne srećne životinje koje štiti čarobni hrast.
Karakteristike crtanih filmova iz 80-ih i najpopularniji naslovi iz tog perioda
Crtani filmovi iz 80-ih godina bili su prepoznatljivi po jednostavnijoj animaciji i živopisnim bojama koje su privlačile pažnju gledalaca.
Mnoge serije imale su nezaboravne uvodne pesme koje su postale klasici, dok su likovi često bili jasno podeljeni na heroje i zlikovce.
Osim zabave, ovi crtani filmovi često su sadržavali moralne lekcije, promovišući vrednosti kao što su prijateljstvo, hrabrost i timski rad. Najpopularniji dugometražni crtani filmovi iz 80-ih godina su svakako: Mala sirena, Oliver i kompanija, Zemlja pre vremena, Svi psi idu u raj, Lisica i pas i brojni drugi.
Veliku popularnost tokom 80-ih godina stekli su i crtani filmovi koji su se emitovali na televiziji.
Transformersi iz 1984. godine su prva ikada emitovana crtana serija u svetu Transformersa. Dobro poznati narandžasti mačak Garfild se takođe pojavio na malim ekranima tokom osamdesetih godina, iako je u Srbiji premijerno prikazan tek 2009. godine.
Moramo da spomenemo i Hajao Mijazakija, japanskog kreatora animiranih filmova, koji je stekao veliku popularnost tokom osamdesetih godina. Njegovi crtani filmovi poput: “Zamak na nebu”, “Mog komšije Totora”, “Kikinog servisa za dostavu” neki su od vanvremenskih klasika.
Kako su se crtani filmovi menjali tokom 90-ih?
Tokom 90-ih godina crtani filmovi su doživeli značajne promene u stilu animacije, temama i produkciji. Digitalna revolucija omogućila je unapređenje vizuelne privlačnosti crtanih filmova. Pored tehničkih napredaka, crtani filmovi iz 90-ih imali su i veću raznovrsnost i inkluzivnost, sa likovima i pričama koje su bolje odražavale različite kulture.
Pored animiranih filmova, 90-e su bile zlatno doba za crtane serije na televiziji, koje su predstavile složenije priče i likove, kao i inovativne stilove animacije.
Komercijalizacija je takođe igrala veliku ulogu sa velikim franšizama kao što su „Pokémon“ koje su koristile crtane serije za promociju igračaka i drugih proizvoda.
Najznačajniji crtani filmovi iz 90-ih i njihov uticaj na pop kulturu
Sunđer Bob, koji je i dan danas jedan od najomiljenijih likova, nastao je upravo 90-ih godina. To nije jedini animirani film iza kojeg stoji Nickelodeon. Među popularnijim su svakako bili i Hej Arnold, Trnavčevići u divljini i drugi.
Tokom 90-ih godina, Cartoon Network se afirmisao kao jedan od ključnih kanala za crtane filmove. Kanal je stekao popularnost zahvaljujući svojstvu da kombinuje klasične crtaće sa novim, eksperimentalnim serijama koje su nudile originalan i često neobičan sadržaj. Najpoznatiji crtani filmovi na ovom kanalu su bili Courage the Cowardly Dog, Moćne devojčice, Deksterova laboratorija i brojni drugi.
Nindža kornjače su stvorene 1984. godine od strane Kevin Eastman-a i Piter Laird-a kao strip serija. Postali su globalno prepoznatljivi tokom 90-ih zahvaljujući uspešnoj animiranoj seriji.
Kada je reč o diznijevim dugometražnim animiranim filmovima, devedesete godine su bile „zlatno“ doba i ove produkcijske kuće kada su nastali neki od najupečatljivijih ostvarenja poput: Kralja lavova, Aladina, Tarzana, Priče o igračkama, Herkulesa, Mulan, Zvonara Bogorodičine crkve, Anastasije, Fantazije i drugih.
Kao oštra konkurencija Dizniju, tokom devedesetih je izašao i animirani film “Princ Egipta” koji je bio pohvaljen zbog svoje impresivne animacije, muzike koju je komponovao Hans Zimer, uključujući pesme poput „When You Believe,“ koju su izvodile Maraja Keri i Vitni Hjuston, kao i emotivnog pripovedanja.
Film je bio kritički i komercijalno uspešan, te je osvojio nagradu Oskar za najbolju originalnu pesmu.
Vrednost pomenutih crtanih filmova ogleda se i u tome što su i danas ostali u sećanju mnogih koji su na njima odrasli, kao i u činjenici da se danas pokušavaju brojne rekreacije i nastavci ovih vanvremenskih klasika