Pod vođstvom Đurđa Crnojevića, vladara Zete, i uz angažovanje jeromonaha Makarija, štamparija je 4. januara 1494. godine završila štampanje „Oktoiha prvoglasnika“. Ova knjiga, poznata i kao „Cetinjski oktoih“, predstavlja najstariju srpsku štampanu knjigu i jednu od najvažnijih bogoslužbenih knjiga u pravoslavnoj crkvi.
Struktura i sadržaj „Oktoiha“
„Oktoih“ (grčki: osmoglasnik) sastoji se od osam krugova crkvenih pesama i osam glasova za pojanje. „Oktoih prvoglasnik“ obuhvata pesme za prva četiri glasa, dok je „Oktoih petoglasnik“, štampan verovatno tokom 1494. godine, nastavak sa pesmama za preostala četiri glasa.
Zanimljivo je da je „Oktoih petoglasnik“ prva ilustrovana južnoslovenska knjiga, iako je sačuvana samo u fragmentima.
Štamparija kao odgovor na turska osvajanja
Štampanje ovih knjiga imalo je za cilj da nadomesti ugašene skriptorije u crkvama i manastirima tokom turskih osvajanja, omogućavajući očuvanje i širenje duhovne i kulturne baštine.
Đurađ Crnojević, kao obrazovan čovek i ljubitelj knjige, bio je svestan večnog značaja pisane reči i želeo je da svom narodu podari štampariju kao sredstvo očuvanja identiteta i tradicije.
Ostala dela Štamparije Crnojevića
Pored „Oktoiha“, iz Štamparije Crnojevića izašlo je još nekoliko značajnih dela, uključujući „Psaltir s posledovanjem“ i „Molitvenik“. Ove knjige su štampane u dve boje, crnoj i crvenoj, sa ukrasima poput inicijala i zastavica, što odražava visoki nivo tehničke i umetničke izrade tog vremena.
Sačuvani primerci i njihov značaj
Danas je sačuvano oko 105 primeraka „Oktoiha prvoglasnika“, što svedoči o relativno velikom tiražu i želji izdavača da knjiga bude distribuirana i u okolnim krajevima. Ovi primerci predstavljaju dragocene artefakte srpske kulturne i duhovne istorije, čuvajući sećanje na vreme kada je štampana reč postala moćno sredstvo očuvanja identiteta i vere.