Grupa BRIKS, koju čine ekonomije u razvoju Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika, planira da stvori platni sistem zasnovan na digitalnim tehnologijama, izjavio je Juri Ušakov, visoki savetnik za spoljnu politiku ruskog predsednika Vladimira Putina, u intervjuu za „TASS“.

Prema rečima Ušakova, sistem bi bio „van politike“ i ne bi zavisio od nacionalnih agendi ili FIAT valuta zemalja širom sveta.
Cilj je nezavisan sistem plaćanja unutar BRIKS-a
„Verujemo da je važan cilj za budućnost stvaranje nezavisnog sistema za plaćanja unutar okvira BRIKS-a koji bi bio zasnovan na najmodernijim tehnologijama, poput digitalnih valuta i blokčein tehnologije“, izjavio je Ušakov. „Bio bi pogodan za svaku državu, osobu i posao, i ne bi zahtevao značajne troškove.“ Savetnik predsednika nije precizirao detalje ili vremenski okvir za razvoj novog sistema.
Ušakov je napomenuo da BRIKS planira da se fokusira u 2024. godini na povećanje svoje uloge u međunarodnim monetarnim i finansijskim sistemima. Rusija trenutno predsedava grupom, a Moskva je više puta isticala da joj je prioritet povećanje plaćanja u nacionalnim valutama unutar bloka.

Radi se na alternativama američkom dolaru
„Radićemo na daljem razvoju Aranžmana za slučaj kontingencija (CRA), pre svega u vezi sa upotrebom valuta koje su alternativa američkom dolaru“, izjavio je Ušakov.
CRA je suštinski zajednička rezerva valuta dostupna članicama u slučaju krize likvidnosti, namenjena pružanju sredstava za nesmetano trgovanje čak i pod intenzivnim pritiskom, kao što su međunarodne sankcije.
BRIKS, koji je ranije obuhvatao Brazil, Rusiju, Indiju, Kinu i Južnu Afriku, doživeo je veliko proširenje ove godine kada su se u januaru pridružile Saudijska Arabija, Iran, Etiopija, Egipat i Ujedinjeni Arapski Emirati.
Tokom protekle godine, zemlje članice BRIKS-a brzo su se udaljile od upotrebe dolara i evra u poravnanjima i nagodbama unutar bloka.
Umesto toga, povećali su upotrebu nacionalnih valuta, posebno jer su sankcije Zapada usled ukrajinske krize učinile gotovo nemogućim za Rusiju da obavlja međunarodne transakcije koristeći zapadne novčane jedinice i platne sisteme poput SWIFT-a. Udeo nacionalnih valuta u ugovorima o poravnanju Rusije sa zemljama članicama BRIKS-a skočio je na 85% na kraju 2023. godine, u odnosu na samo 26% pre dve godine.