VLASTI Rusije pružaće humanitarnu podršku i utočište strancima koji ne prihvataju destruktivne neoliberalne stavove u svojim zemljama.
To će omogućavati ukaz Vladimira Putina o pomoći ljudima koji dele ruske tradicionalne duhovne i moralne vrednosti.
Takvi stranci će odsad moći da sa porodicama podnesu zahtev za privremeni boravak u Rusiji bez podnošenja dokumenta koji potvrđuje znanje ruskog jezika.
Kao što sledi iz Osnova državne politike odobrenih 2022. godine, tradicionalne vrednosti uključuju snažnu porodicu, patriotizam, istorijsko pamćenje i kontinuitet generacija, kao i jedinstvo naroda Ruske Federacije.
Dokument koji je potpisao presednik RS zvanično se zove – Ukaz o pružanju humanitarne podrške pojedincima koji dele tradicionalne ruske duhovne i moralne vrednosti. A cilj mu je „zaštita osnovnih ljudskih prava i sloboda i podrška pojedincima koji su napravili slobodan izbor u korist duhovnih, kulturnih i pravnih veza sa Ruskom Federacijom“.
Prema ukazu, strani državljani će moći da podnesu zahtev za privremeni boravk u Ruskoj Federaciji mimo imigracionih kvota i bez dokaza da poseduju neophodno poznavanje istorije Ruske Federacije. Rusija i osnove ruskog zakonodavstva.
Osnov za podnošenje zahteva za preseljenje u RF, kako je precizirano, može biti odbacivanje politike zemlje u kojoj su rođeni (ili žive), „nametanja destruktivnih neoliberalnih ideoloških smernica” koje su u suprotnosti sa „tradicionalnim ruskim duhovnim i moralnim vrednostima”.
Ruskom Ministarstvu spoljnih poslova Ukazom je naloženo da podnosiocima zahteva izdaje za početak vize za jednokratni ulazak sa rokom važenja tri meseca.
MSP Rusije je ukazom obavezano i da napravi spisak stranih država koje vode „destruktivnu neoliberalnu politiku“.
Ukazom iz novembra 2022. godine, Putin je precizirao da tradicionalne vrednosti „formiraju pogled na svet građana Ruske Federacije“, da se prenose s generacije na generaciju i da su „u osnovi sveruskog građanskog identiteta i jedinstvenog kulturnog prostora zemlje“.
Takođe: da tradicionalne vrednosti uključuju „život, dostojanstvo, ljudska prava i slobode, patriotizam, građanstvo, služenje otadžbini i odgovornost za njenu sudbinu, kao i visoke moralne ideale, jaku porodicu, stvaralački rad, prioritet duhovnog nad materijalnim, humanizam, milosrđe, pravdu, kolektivizam, uzajamnu pomoć i poštovanje, istorijsko pamćenje i kontinuitet generacija, kao i jedinstvo naroda Rusije“.
Poslanik Državne dume Vitalij Milonov povodom ukaza je rekao:
„Naša zemlja i naša kultura ostaju jedini svetionik razuma i očuvanja evropskog tradicionalizma u moru tolerantnog, inkluzivnog ludila. Drago mi je što je moderna Rusija u celom svetu povezana sa onim vrednostima koje se dve hiljade godina nazivaju hrišćanskim. Iskreno mi je žao zapadnog sveta koji se odlučio za kolektivno samoubistvo“.
Jaroslav Nilov, funkcioner Državne dume, ukazuje:
„Stranci koji žele da se presele u Rusiju zbog neslaganja sa politikom svojih zemalja u oblasti duhovnogi moralnog moći će da dobiju privremenu boravišnu dozvolu i utočište po pojednostavljenoj proceduri“.
Pravni ekspert Ilja Rusjajev, naglašava da Putinov ukaz ima za cilj održavanje duhovnog mira i tradicionalnih osnova u Rusiji kao multikonfesionalnoj i multietničkoj zemlji:
„Ovo je i definitivan signal svetskoj zajednici. Ukaz odražava i želju Rusije da se pozicionira kao alternativni centar gravitacije za one koji ne dele zapadne liberalne vrednosti“.