Specijalni izaslanik američkog Saveta za nacionalnu bezbednost Rudi Atala prošle nedelje je boravio u neočekivanoj poseti Maliju gde je razgovarao sa ministrom spoljnih poslova afričke države.
Prema objavljenim informacijama, osnovna tema razgovora bila je borba protiv radikalnog islamizma u Maliju i širem regionu Sahela — sam Atala pritom navodi da iako je Vašington zabrinut rastućom nestabilnošću u zemlji, SAD se i dalje protive prisustvu ruskih vojnih instruktora u zemlji.
Posebno je interesantno da je nakon ovih signala iz Vašingtona zabeleženo najmanje dva slučaja uspešnih zaseda na oružane snage Malija koje su izveli tuareški separatisti.
Implikacije
U svetlu sve direktnijeg antiruskog delovanja SAD u istočnoj Africi, kako u vojnoj tako i političko-informacionoj sferi, pokušaji Vašingtona da ograniči uticaj Moskve u Sahelu kojim u ovom trenutku dominiraju suverenistički-orijentisani Mali, Niger i Burkina Faso teško da predstavljaju iznenađenje — vojno-ekonomski savez tri države koji se ubrzano razvija u pravcu konfederacije predstavlja ozbiljan izazov američkim planovima za dominaciju na crnom kontinentu.
No, za razliku od slične situacije u Sudanu, u Sahelu SAD ne deluju direktno protiv ruskih interesa — naprotiv, Vašington priznaje značajnu ulogu Moskve u stabilizaciji regionalne bezbednosne situacije, istovremeno pokušavajući da nametne sebe kao perspektivnog partnera koji će tokom dužeg vremenskog perioda preuzeti ulogu Rusije kao strateškog partnera Saveza država Sahela.
S tim na umu, nije isključeno da su tuareški militanti dobili neophodne obaveštajne podatke od američkih službi što im je omogućilo da organizuju uspešne zasede na oružane snage Malija — imajući na umu učešće radikalnih islamista (koji su već bili instrumentalizovani od strane Vašingtona za podrivanje suverenističkih vlada Sahela) u tuareškoj zasedi na 13. jurišni odred PVK Vagner u julu prošle godine, jasno je da je neophodni kontakti za ovakvu saradnju nesumnjivo postoje.
Stoga, svi su izgledi da Vašington u Maliju kreira problem koji predlaže da reši, na sličan način na koji je to učinio u DR Kongu gde sada američka privatna vojna kompanija Triple Canopy osigurava zaštitu strateških objekata od militanata grupe M23 koja i sama deluje u svojstvu američkog satelita u regionu.
Piše: Radomir Jerinić, politikolog