Početna » Geoanalitika » Bela kuća zabranjuje izvoz najzahtevnijih AI softvera u Kinu

SAD želi da dominira u proizvodnji čipova

Bela kuća zabranjuje izvoz najzahtevnijih AI softvera u Kinu

Bela kuća razmatra zabranu izvoza naprednih AI modela – softvera koji leži u osnovi sistema poput ChatGPT-a – u Kinu, izvestio je Rojters u sredu, pozivajući se na izvore u vladi.

Takva zabrana bi se sprovodila putem američkog Ministarstva trgovine, rekli su izvori. U određivanju koje AI modele zabraniti, rekli su da bi ministarstvo verovatno izračunalo koliko računarske snage je potrebno za obuku modela, i ograničilo izvoz najzahtevnijih, a time i najnaprednijih verzija.

Zabrana kreće kada razvoj dostigne određeni prag

Okvir je postavljen izvršnom uredbom predsednika Džoa Bajdena o veštačkoj inteligenciji prošle godine, koja zahteva od tehnoloških kompanija da podele „rezultate testova bezbednosti i druge ključne informacije“ sa Ministarstvom trgovine, kada razvoj modela dostigne određeni prag.

Foto: Getty Images

Nijedan AI model koji je komercijalno dostupan – uključujući OpenAI GPT-4, Google-ov Gemini, Deepmind-ov Gemini ili Claude iz Anthropic-a – još nije dostigao ovaj prag, rekao je istraživački institut EpochAI Rojtersu. „Google Deepmind-ov Gemini Ultra“ smatra se da je blizu, dodao je institut.

Foto: Medium

Ograničenja Kini već postoje

SAD već ograničavaju prodaju nekih visokotehnoloških računarskih tehnologija Kini. 2020. godine, bivši predsednik SAD Donald Tramp zabranio je izvoz opreme koja se koristi za proizvodnju naprednih poluprovodnika u „Semiconductor Manufacturing International Corp“ (SMIC), najvećeg proizvođača čipova u Kini.

Bajden je proširio zabranu 2022. godine da uključi sve državne fabrike čipova u vlasništvu Kine, i da isključi kineske firme iz određenih čipova proizvedenih bilo gde u svetu koristeći američke alate.

Tada je Ministarstvo trgovine tvrdilo da „Ovi predmeti i mogućnosti koriste se od strane Kine za proizvodnju naprednih vojnih sistema uključujući oružje za masovno uništenje…i činjenje zloupotreba ljudskih prava.“

Pregovori sa saveznicima oko „Chip 4 saveza“

SAD trenutno pregovaraju sa Japanom, Južnom Korejom i Tajvanom o formalizaciji takozvanog ‘Chip 4 Saveza’, što Peking vidi kao pokušaj Vašingtona da „dominira globalnom proizvodnjom i lancem snabdevanja poluprovodnicima.“

I pored represije, SMIC je uspeo da proizvede poluprovodničke čipove za rudarenje Bitkoina koristeći tehnologiju od 7 nanometara (nm) 2021. godine, što je dostignuće koje su tada mogle postići samo TSMC iz Tajvana i Samsung iz Južne Koreje.

Foto: Asia Times / 7nm čipovi

Prema AI stručnjacima koji su govorili za Rojters, kontrole izvoza AI-a mogle bi biti slično neefikasne, s obzirom na to da se veruje da je Kina samo dve godine iza SAD-a u razvoju vlastitog AI softvera.

Izvor: Reuters, RT.com

Prevod i priprema: Redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.