Бела кућа разматра забрану извоза напредних АI модела – софтвера који лежи у основи система попут ChatGPT-a – у Кину, известио је Рojтерс у среду, позивајући се на изворе у влади.
Таква забрана би се спроводила путем америчког Министарства трговине, рекли су извори. У одређивању које АI моделе забранити, рекли су да би министарство вероватно израчунало колико рачунарске снаге је потребно за обуку модела, и ограничило извоз најзахтевнијих, а тиме и најнапреднијих верзија.
Забрана креће када развој достигне одређени праг
Оквир је постављен извршном уредбом председника Џоа Бајдена о вештачкој интелигенцији прошле године, која захтева од технолошких компанија да поделе „резултате тестова безбедности и друге кључне информације“ са Министарством трговине, када развој модела достигне одређени праг.
Ниједан АI модел који је комерцијално доступан – укључујући OpenAI GPT-4, Google-оv Gemini, Deepmind-ov Gemini или Claude из Anthropic-a – још није достигао овај праг, рекао је истраживачки институт EpochAI Ројтерсу. „Google Deepmind-ov Gemini Ultra“ сматра се да је близу, додао је институт.
Ограничења Кини већ постоје
САД већ ограничавају продају неких високотехнолошких рачунарских технологија Кини. 2020. године, бивши председник САД Доналд Трамп забранио је извоз опреме која се користи за производњу напредних полупроводника у „Semiconductor Manufacturing International Corp“ (SMIC), највећег произвођача чипова у Кини.
Бајден је проширио забрану 2022. године да укључи све државне фабрике чипова у власништву Кине, и да искључи кинеске фирме из одређених чипова произведених било где у свету користећи америчке алате.
Тада је Министарство трговине тврдило да „Ови предмети и могућности користе се од стране Кине за производњу напредних војних система укључујући оружје за масовно уништење…и чињење злоупотреба људских права.“
Преговори са савезницима око „Chip 4 савеза“
САД тренутно преговарају са Јапаном, Јужном Корејом и Тајваном о формализацији такозваног ‘Chip 4 Савеза’, што Пекинг види као покушај Вашингтона да „доминира глобалном производњом и ланцем снабдевања полупроводницима.“
И поред репресије, SMIC је успео да произведе полупроводничке чипове за рударење Биткоина користећи технологију од 7 нанометара (nm) 2021. године, што је достигнуће које су тада могле постићи само TSMC из Тајвана и Самсунг из Јужне Кореје.
Према АI стручњацима који су говорили за Ројтерс, контроле извоза АI-а могле би бити слично неефикасне, с обзиром на то да се верује да је Кина само две године иза САД-а у развоју властитог АI софтвера.