Saradnja najeminentnijih stručnjaka i institucija
Kako se ovom prilikom moglo čuti, „Veliki atlas Srbije” zajednički je poduhvat Službenog glasnika i najeminentnijih stručnjaka sa univerziteta u Beogradu, Nišu i Novom Sadu, kao i SANU, Vojnogeografskog instituta, Geološkog zavoda Srbije i Republičkog geodetskog zavoda.
Sadrži više od trideset topografskih karata, pedeset tematskih karata, više od dvadeset planova gradova i stotine fotografija prirodnih i društvenih znamenitosti, kao i QR kodove koji korisnika vode do tekstova s probranim zanimljivostima.
Dvojezični tekstovi i raznovrsni sadržaji
Tekstovi na srpskom i engleskom jeziku pružaju čitaocu mnoštvo važnih znanja i činjenica o geologiji, reljefu, klimi, vodama, životnoj sredini, stanovništvu, privredi, kulturnom nasleđu… Na stranicama deset posebnih poglavlja detaljno su prikazane regije Srbije čiju koloritnost posebno ističu brojne fotografije prirodnih i društvenih rariteta.
Ideja i realizacija projekta
Od Mladena Šarčevića i prof. dr Slobodana Markovića je i potekla ideja o ovom važnom projektu za čiju realizaciju je trebalo samo godinu dana.
Prošlo je mnogo vremena pre nego što se došlo do shvatanja da Srbija treba da ima jednu ovakvu knjigu, koja je svojevrsni pasoš Republike Srbije. Dugo smo bili bez pasoša, a u ovoj knjizi je važna regija i Kosovo i Metohija, uz sve druge naše regije.
Budući projekti i planovi
Prizvali smo srpsku pamet i dobro raspoloženje u tim koji je energično predvodila urednica Gordana Petković Srzentić. Ovo je tek prvi projekat tako velikog značaja, i dok sam ja glavni urednik, nastavićemo rad u ovom smeru. Posebno opremljena zgrada, u beogradskoj Ulici kralja Milutina, od 1. novembra biće leksikografski deo Službenog glasnika.
Saradnja sa univerzitetima i nove edicije
Imamo nameru da sa predstavnicima univerziteta i SANU, kao i sa drugim nacionalnim institucijama, pokrenemo što više redakcija. Sada, u saradnji sa Filozofskim fakultetom, pripremamo dve edicije – Leksikon arheoloških nalazišta i Materijalne i nematerijalne baštine, a završavamo veliku knjigu o srpskim vinima, vinarijama i vinogorjima. U planu je objavljivanje i svojevrsnog ekološkog leksikona.
Predstojeće promocije i gostovanja
Naše sledeće predstavljanje „Velikog atlasa Srbije” biće u Banjaluci, na Međunarodnom beogradskom sajmu knjiga imaćemo veliku promociju, a zatim krećemo na gostovanja po većim gradovima Srbije – istakao je Mladen Šarčević.
Mišljenje prof. dr Slobodana Markovića o značaju projekta
Profesor dr. Slobodan Marković napomenuo je da ovako veliki projekat ne bi bio završen u kratkom roku da nije okupljen tako sjajan tim. On je takođe mišljenja da je ovakva knjiga potrebna i u vreme novih tehnologija, a zbog toga što nijedan narod ne može da postoji bez identiteta važno je ostaviti ovakvo delo o prostoru na kojem živimo.
Večiti trag o postojanju
Nas je sve manje, a dobili smo veličanstveni deo sveta da na njemu postojimo. Mislim da će ova knjiga biti večiti trag o tome. Meni je bila velika čast da sarađujem sa svim kolegama u ovom projektu, a odrastao sam među geografskim kartama – dodao je Marković.
Kapitalno delo i enciklopedijski format
Gordana Petković Srzentić, urednica izdanja, objasnila je da je reč o kapitalnom delu, kartografsko-enciklopedijskog formata, u kojem je prikazana riznica lepote naše zemlje.
Knjiga za sve generacije
Ovo je knjiga koja treba da bude deo svakog doma u Srbiji i u dijaspori, nešto što će moći da čitaju sve generacije čitalaca. Tokom godinu dana projekta trajala je saradnja najeminentnijih stručnjaka naše akademske zajednice, beogradskog, niškog, novosadskog univerziteta, kao i institucija, poput Republičkog hidrometeorološkog zavoda, Geološkog zavoda Srbije i drugih.
Cilj projekta i upotreba savremenih tehnologija
Namera je od početka bila da knjiga bude svima razumljiva, a da pruži mnoge informacije za stručnu javnost i školsku populaciju. Postavili smo i kju-ar kodove kako bismo izdanje učinili pristupačnim i mlađim generacijama, a da bismo dodavali nove sadržaje.
Istorijski i kulturni sadržaji
Ilustracije pokazuju koloritnost naše zemlje, prirode i kulturne baštine. Atlas ima i podatke o istoriji Srbije i njenih simbola. Uz karte iz društvene geografije i fizičke geografije nalaze se tekstovi koji objašnjavaju prirodne procese i pojave, koji su prisutni danas u Srbiji – rekla je Gordana Petković Srzentić.
Značaj projekta po rečima prof. dr Dejana Šabića
Prof. dr Dejan Šabić zapazio je da značaj ovog izdanja od nacionalnog interesa prevazilazi akademske okvire, a da ga krase skladna i jednostavna rečenica, uverljivost, sugestivna misaona funkcionalnost, kao i velika naučna vrednost u geografskim i istorijskim faktima.
Kompleksne prostorno individualisane celine
Po njegovim rečima, na temeljima dostignuća savremene regionalne geografije, u atlasu su izdvojene kompleksne prostorno individualisane celine–regije, koje su nastale uzajamnim delovanjem fizičko geografskih i društveno-geografskih elemenata, s jedne strane, a sa druge i onih elemenata u percepciji pojedinaca, društvenih grupa, lokalnih zajednica i društva u celini, a na osnovu tradicije i kulture.