Сарадња најеминентнијих стручњака и институција
Како се овом приликом могло чути, „Велики атлас Србије” заједнички је подухват Службеног гласника и најеминентнијих стручњака са универзитета у Београду, Нишу и Новом Саду, као и САНУ, Војногеографског института, Геолошког завода Србије и Републичког геодетског завода.
Садржи више од тридесет топографских карата, педесет тематских карата, више од двадесет планова градова и стотине фотографија природних и друштвених знаменитости, као и QR кодове који корисника воде до текстова с пробраним занимљивостима.
Двојезични текстови и разноврсни садржаји
Текстови на српском и енглеском језику пружају читаоцу мноштво важних знања и чињеница о геологији, рељефу, клими, водама, животној средини, становништву, привреди, културном наслеђу… На страницама десет посебних поглавља детаљно су приказане регије Србије чију колоритност посебно истичу бројне фотографије природних и друштвених раритета.
Идеја и реализација пројекта
Од Младена Шарчевића и проф. др Слободана Марковића је и потекла идеја о овом важном пројекту за чију реализацију је требало само годину дана.
Прошло је много времена пре него што се дошло до схватања да Србија треба да има једну овакву књигу, која је својеврсни пасош Републике Србије. Дуго смо били без пасоша, а у овој књизи је важна регија и Косово и Метохија, уз све друге наше регије.
Будући пројекти и планови
Призвали смо српску памет и добро расположење у тим који је енергично предводила уредница Гордана Петковић Срзентић. Ово је тек први пројекат тако великог значаја, и док сам ја главни уредник, наставићемо рад у овом смеру. Посебно опремљена зграда, у београдској Улици краља Милутина, од 1. новембра биће лексикографски део Службеног гласника.
Сарадња са универзитетима и нове едиције
Имамо намеру да са представницима универзитета и САНУ, као и са другим националним институцијама, покренемо што више редакција. Сада, у сарадњи са Филозофским факултетом, припремамо две едиције – Лексикон археолошких налазишта и Материјалне и нематеријалне баштине, а завршавамо велику књигу о српским винима, винаријама и виногорјима. У плану је објављивање и својеврсног еколошког лексикона.
Предстојеће промоције и гостовања
Наше следеће представљање „Великог атласа Србије” биће у Бањалуци, на Међународном београдском сајму књига имаћемо велику промоцију, а затим крећемо на гостовања по већим градовима Србије – истакао је Младен Шарчевић.
Мишљење проф. др Слободана Марковића о значају пројекта
Професор др. Слободан Марковић напоменуо је да овако велики пројекат не би био завршен у кратком року да није окупљен тако сјајан тим. Он је такође мишљења да је оваква књига потребна и у време нових технологија, а због тога што ниједан народ не може да постоји без идентитета важно је оставити овакво дело о простору на којем живимо.
Вечити траг о постојању
Нас је све мање, а добили смо величанствени део света да на њему постојимо. Мислим да ће ова књига бити вечити траг о томе. Мени је била велика част да сарађујем са свим колегама у овом пројекту, а одрастао сам међу географским картама – додао је Марковић.
Капитално дело и енциклопедијски формат
Гордана Петковић Срзентић, уредница издања, објаснила је да је реч о капиталном делу, картографско-енциклопедијског формата, у којем је приказана ризница лепоте наше земље.
Књига за све генерације
Ово је књига која треба да буде део сваког дома у Србији и у дијаспори, нешто што ће моћи да читају све генерације читалаца. Током годину дана пројекта трајала је сарадња најеминентнијих стручњака наше академске заједнице, београдског, нишког, новосадског универзитета, као и институција, попут Републичког хидрометеоролошког завода, Геолошког завода Србије и других.
Циљ пројекта и употреба савремених технологија
Намера је од почетка била да књига буде свима разумљива, а да пружи многе информације за стручну јавност и школску популацију. Поставили смо и кју-ар кодове како бисмо издање учинили приступачним и млађим генерацијама, а да бисмо додавали нове садржаје.
Историјски и културни садржаји
Илустрације показују колоритност наше земље, природе и културне баштине. Атлас има и податке о историји Србије и њених симбола. Уз карте из друштвене географије и физичке географије налазе се текстови који објашњавају природне процесе и појаве, који су присутни данас у Србији – рекла је Гордана Петковић Срзентић.
Значај пројекта по речима проф. др Дејана Шабића
Проф. др Дејан Шабић запазио је да значај овог издања од националног интереса превазилази академске оквире, а да га красе складна и једноставна реченица, уверљивост, сугестивна мисаона функционалност, као и велика научна вредност у географским и историјским фактима.
Комплексне просторно индивидуалисане целине
По његовим речима, на темељима достигнућа савремене регионалне географије, у атласу су издвојене комплексне просторно индивидуалисане целине–регије, које су настале узајамним деловањем физичко географских и друштвено-географских елемената, с једне стране, а са друге и оних елемената у перцепцији појединаца, друштвених група, локалних заједница и друштва у целини, а на основу традиције и културе.