Početna » Naša Srbija » Roze jezero u Pačiru nadomak Bačke Topole

Roze jezero u Pačiru nadomak Bačke Topole

Slano, termalno i lekovito jezerce, neobične roze boje kakva krasi samo retka, egzotična jezera od Australije do Bolivije i Meksika, priroda je podarila i selu Pačir u opštini Bačka Topola, čiji su meštani sami napravili termalnu i lekovitu banju u koju stižu gosti iz cele Bačke i iz prekograničnih mađarskih opština.

Iskoristili su potencijale jezera koje ima površinu 2.000 metara kvadratnih i njegovu egzotičnu boju koju još imaju i jezera u Indiji, Rusiji, Španiji, Senegalu ili Tanzaniji i pre šest godina napravili banju, za koju mnogi u Srbiji nisu ni čuli.

Kako kaže za Tanjug Oto Nađ, predstavnik mesne zajednice Pačir koja ima oko 2.300 stanovnika, kompleks je pre dve godine dobio i zatvoreni deo sa dva bazena u kojima je temeperatura vode 32 i 34 stepena, što omogućuje da se koristi tokom čitave godine. Ideja da naparavimo banju rodila se pre skoro 15 godina, 2008. godine konkurisali smo za sredstva kod Fonda za kapitalna ulaganja, i dobijeni novac Mesna zajednica iskoristila je za bušenje bunara koje je završeno dve godine kasnije, rekao je Nađ i dodao da su nakon toga sopstvenim sredstvima počeli pripremu i izgradnju terena.

Kapacitet banje je oko 1.000 gostiju, rekao je Nađ i podsetio da je virus uveo nova pravila, koja se striktno poštuju, zbog čega je kapacitet više nego prepolovljen.

On objašnjava da je i u njima voda, preko leta, u martu i oktobru kada sija sunce roze.

Voda je, navodi, najizražajnije ružičasta oko podne, crkvenkasta u popodnevnim satima, dok je manjeg intenziteta na zalasku i izlasku sunca

Boja potiče od joda, broma i litijuma čija je koncentracija visoka, mineralnih soli po litru ima 20.6 grama a natrijum hlorid 17 grama, rekao je Oto Nađ i dodao da voda u jezero dolazi sa termalnog bunara iz dubine od 1.400 metara.

„Bunar je od jezera udaljen skoro kilometar. Temperatura vode na izvoru je 72 stepena, a 60, kada stigne u jezero gde se prirodno hladi i do 30 stepeni“, naveo je Nađ i dodao da voda pogoduje lečenju kožnih oboljenja, posebno psorijaze, degenerativnih reumatskih oboljenja, i stanja nakon povreda.

Tajna ružičaste boje zapravo je posledica visoke koncentracije joda, litijuma i broma zbog čega voda ima neobičan miris, ali je “otporna” na nepoželjne bakterije. Ova lekovita voda pomaže u očuvanju zdravlja, naročito poboljšanju imunog sistema. Kupanje u jezeru doprinosi lečenju kožnih bolesti, reumatizma i sportskih povreda. Ipak ne savetuje se boravak u vodi duži od 20 do 30 minuta pri jednom ulasku.

Samo jezero veličine je oko 2000 kvadratnih metara što se može uporediti sa veličinom dva olimpijska bazena. Dostupna su i dva zatvorena bazena tokom zimskog perioda. Ružičasta boja se može videti samo leti, nakon čega se jezero prazni i pročišćava.
Već sam kompleks okružuje neverovatna priroda. Sa jedne strane je ulica bogata gustim drvoredom, a sa druge strane mali kanal koji preseca put vodeći u šumu.

Jedini zvuci koji se mogu čuti su pesma ptica i šum drveća čije grane njiše vetar.

Kroz pažljivo uređen kamenjar zelenilom i lavandom, jedva da se nazire ružičasta voda, ali je i to dovoljno da u potpunosti okupira pažnju posmatrača i povede ga direktno ka jezeru, kao da osim njega više ništa ne postoji.
Iako isprva deluje malo, kada mu se približite ili odlučite da ga preplivate, uverićete se da je jezero prostrano i da vas pogled vara. Ali vas po pitanju boje svakako ne vara.

Upravo je boja vode ono što ovo jezero čini posebnim, jer je u letnjim mesecima ružičasto. Na julskom suncu odsjaj je toliko jak da odaje utisak polja ciklame, dok u „hladu“ napravljenom od oblaka, poprima nešto tamniju nijansu ljubičaste.

Jezero je okruženo lepo uređenom plažom sa sitnim kamenjem na kojoj su raspoređene ležaljke sa suncobranima.

Malo dalje su stolovi i stolice pod nadstrešnicom, a iza njih i velika zelena površina za one koji preferiraju sunčanje na travi, što omogućava kompleksu da ođednom ugosti približno 1.000 posetilaca.

Posetioci kažu da je na jezeru „specifična atmosfera“ i da „miris koji voda pruža, odnosno isparenja koja ovo jezero ima zaista deluju blagotvorno na kosti, mišiće, zglobove i urinogenitalni trakt“.

Banja
Banja

Kako kažu voda koja ispunjava jezero izvire na oko 1.400 metara ispod zemljine površine, a da na samom izvorištu dostiže temperaturu od 72 stepena Celzijusa. Kako se približava površini, postepeno se hladi, pa je u samom jezeru temperatura vode oko 30 stepeni Celzijusa.

 

Već u prvom dodiru sa vodom, čemu ne možete da odolite, osećate njenu toplinu, kao i miris za koji se može reći da je u prvi mah neprijatan, ali vam se čulo mirisa toliko brzo prilagodi da posle kraćeg vremena više nije toliko intenzivan.

 

„Sama atrakcija što je voda roze boje, meni lično ne znači puno. Znači da postoji nekakav hemijski proces minerala iz vode u kontaktu sa suncem, ali sama boja mi ne znači mnogo. U pitanju je termalna vodai slana je kao morska“, ističe sagovornica Danasa.

I zaista, specifičnost ove banje su njena slana voda i visok sadržaj minerala.

 

 

U brošuri je navedeno je da voda sadrži visoku koncentraciju natrijum-hlorida, tako da nije samo topla, već i veoma slana i lekovita, što je čini pogodnom za lečenje raznih oboljenja, poput stanja posle povreda, kožnih bolesti, reumatskih oboljenja, uroloških i ginekoloških zapaljenja, a takođe ublažava visok krvni pritisak i stresna stanja.

Pored ovog jezera, postoje dva zatvorena bazena koja su takođe termalna, u jednom je voda topla, a u drugum manje topla.

Leto na ovom jezeru ume da provede i po nekoliko hiljada ljudi, kako lokalnog stanovništva, tako i turista koji dolaze iz svih krajeva naše zemlje da vide čuvenu ružičastu vodu i okuse čari Pačirske banje.

Izvor: RTV, ALO,

Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.