Početna » Nauka » Revolucija u medicini: Šavovi koji generišu električnu energiju ubrzavaju zarastanje rana

Šavovi koji koriste energiju tela za brže zarastanje

Revolucija u medicini: Šavovi koji generišu električnu energiju ubrzavaju zarastanje rana

Šavovi na ranama dobijaju impozantno unapređenje. U eksperimentu na pacovima, nova jaka i fleksibilna nit je ubrzala zarastanje rana tako što je pretvarala pokrete mišića u električnu energiju, izveštavaju istraživači 8. oktobra u časopisu Nature Communications.

Potencijal za ljudsku primenu

Ako se materijal na kraju oceni bezbednim za upotrebu kod ljudi, „mogao bi da promeni način na koji tretiramo povrede,“ kaže naučnik Čengji Hou sa Univerziteta Donghua u Šangaju.

Kako nova tehnologija funkcioniše

Istraživači su već znali da protok električne energije kroz šavove može ubrzati zarastanje, ali prethodne tehnologije su se oslanjale na glomazne spoljne baterije. Novi šavovi koriste energiju tela kao izvor.

Šavovi koji koriste energiju tela za brže zarastanje
Foto: Science News / Šavovi koji koriste energiju tela za brže zarastanje

Sastav niti i mehanizam delovanja

Nit je napravljena od biorazdradivih polimera i magnezijuma, metala koji telo može apsorbovati tokom vremena. Kada se mišići oko šavova skupljaju i opuštaju, srednji sloj navoja trlja se o spoljašnju ljusku, prenoseći elektrone na nju i stvarajući električnu energiju.

Eksperimenti i rezultati u laboratoriji

Hou i njegove kolege su primenili električnu stimulaciju ove niti na veštačke rane u laboratorijskim uslovima. Nakon 24 časa, fibroblasti — ćelije koje su ključne za zarastanje, smanjili su površinu rane sa 69 procenata na 11 procenata. Poređenja radi, nelečene veštačke rane su se smanjile sa 69 procenata na 33 procenta posle 24 časa.

Fibroblasti
Foto: My Pathology Report / Fibroblasti

Rezultati na životinjama i sledeći koraci

U eksperimentu na pacovima, pacovi tretirani električnim šavovima su se brže oporavili i imali su manju verovatnoću da razviju infekciju u poređenju sa pacovima tretiranim tradicionalnim šavovima i nelečenim pacovima.

Budući planovi i testiranje

Houov tim planira da sledeće testira šavove na većim životinjama.

Izvor: sciencenews.org, Nature Communications

Prevod i priprema: Redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.