U pravoslavnoj tradiciji, brak je svetinja. On predstavlja jedan od najvažnijih trenutaka u životu pravoslavnog hrišćanina. Brak je sveti čin koji spaja dvoje ljudi u zajednicu ljubavi, vernosti i poštovanja. Organizacija pravoslavne svadbe zahteva posebnu pažnju i poštovanje tradicije. U nastavku teksta vam dajemo par saveta za organizovanje jednog pravog pravoslavnog venčanja.
Prva stvar koju treba da uradite prilikom organizovanja venčanja jeste da izaberete pravoslavnu crkvu kao zvanično mesto gde će se desiti čin sklapanja braka. Crkva je sveto mesto gde će se obaviti ceremonija venčanja pred Bogom. Obratite se na vreme svešteniku u crkvi koju želite da izaberete i zakažite datum venčanja.
Nakon crkvenog braka, treba sklopiti i zvanični, a mnogima su sale za venčanja bile mesto izgovaranja sudbonosnog “DA”. U sali gde se održava svadbeno veselje sklapanje braka ima posebnu čar, jer je ispraćeno muzikom, ali i svi dragi gosti mogu da prisustvuju i isprate taj čin. U većini opština nema dovoljno mesta za sve zvanice i često se mora požuriti da biste se mimoišli sa sledećim zakazanim venčanjem, zato je sklapanje braka u svečanoj sali pravi izbor.
Poštujte običaje
Narodno verovanje je da se poštovanjem tradicionalnih običaja obezbeđuju sreća i potomstvo mladencima, a proteruju zle sile. Iako je nemoguće pobrojati sve svadbene običaje kojim obiluje naša kultura, dovoljno je ispoštovati barem neke. Izdvajamo vam najčešće svadbene običaje koje bi trebalo da ispratite:
Pozivanje svatova buklijom – Nekada se svatovi nisu pozivali na svadbu sa pozivnicama već buklijom. Buklija je zapravo čutura napunjena rakijom ili vinom, okićena peškirom i cvećem. Buklijaš je imao je zadatak da poseti sve goste i pozove ih na svadbu. Budući gosti bi tom prilikom pili iz buklije i kitili bukliju darovima. Danas se ovaj običaj retko poštuje, ili se na ovaj način zovu samo najvažniji gosti poput kumova.
Kićenje na svadbi – Ovo je običaj koji se možda i najviše poštuje. Pred kućom, ili ispred restorana, mlade devojke ili devojčice dočekuju goste i kite ih raznobojnim trakama ili cvećem. Gosti tim povodom treba da ostave nešto novca devojkama za kićenje. Takođe, pre svadbe se najčešće kite i kapije mladenaca kao i automobili kojima se svatovi i mladenci prevoze.
Pucanje u jabuku – Jedan od najzanimljivijih običaja koji se održao i danas. Budući tast postavlja jabuku na najvišu tačku i obmotava je žicom kako bi je bilo što teže skinuti. Mladoženja puca u jabuku i dok ona ne padne na zemlju, mlada ne napušta kuću svojih roditelja. Time dokazuje da je dovoljno sposoban da štiti buduću ženu i porodicu.
Kupovina mlade – Danas je ovaj običaj više prisutan kao vrsta šale, dok je ranije veoma ozbiljno shvatan. Mladin brat prodaje mladu, dok mladoženjin brat mladu kupuje. Dever ima zadatak da se uz šale cenjka za cenu mlade, da otkrije šta mladin brat voli, pa da ga podmiti, sve kako bi dobio devojku za svog brata. Sve u svemu, ovaj običaj se zadržao samo kako bi dobrom šalom podigao raspoloženje kod svatova.
Birajte venčanicu prema pravoslavnim običajima
Prilikom izbora venčanice, trebali biste se pridržavati pravoslavnih običaja. Tradicionalno, venčanica treba da bude bela i skromna, bez preteranog dekoltea ili otvorenih leđa. Takođe, trebali biste nositi veo koji će prekriti vašu glavu tokom ceremonije venčanja.
Ranije se smatralo da demoni na dan svadbe naročito vrebaju mladu. Iz tog razloga je za mladu bilo obavezno da nosi veo, pojas ili traku crvene boje kako bi se zaštitile od duhova. Nekada bi se kitili i ogledalcem, kako bi se demon uplašio svoje ružnoće kada se ugleda i pobegao.
Prema običajima stari svat ima zadatak da kupi cipele mladi, a mladoženja da u cipele stavi najveću novčanicu koju ima. Cipele se potom predaju deveru. Mlada, pošto je preuzme dever, njemu vezuje deverski peškir, a dever njoj daruje cipele i od tada ima zadatak da čuva mladu da je ne bi neko ukrao.
Pripremite tradicionalnu svadbenu trpezu
Jedan od važnih delova pravoslavne svadbe je bogata svadbena trpeza. Na trpezi treba da se nađu tradicionalna jela i pića, kao što su pite, sarme, rakija i vino. Ova hrana simbolizuje plodnost, blagostanje i sreću za mladence i njihovu buduću porodicu.
Pogača je takođe obavezan deo pravoslavne svadbene tradicije. To je venčani kolač koji se priprema i blagosilja u crkvi. On predstavlja simbol ljubavi i zajedničkog života koji će mladenci započeti.
Izaberite odgovarajuću muziku za svadbu
Muzika igra važnu ulogu na svadbi jer stvara atmosferu radosti i veselja. Izaberite muziku koja odgovara pravoslavnoj svadbi, poput tradicionalnih narodnih pesama. Ispoštujte tradicionalne običaje kao što su kolo koje vodi kum, svekrvino kolo, ali i generalno možete angažovati profesionalni ansambl koji će igrati tradicionalna kola i tako doprineti celokupnoj atmosferi.
Brak je kruna ljubavi, vernosti i poštovanja. Svadba je jedan od najlepših trenutaka u životu pravoslavnih hrišćana, koju svi s nestrpljenjem i radošću iščekuju. Organizacija venčanja zahteva pažnju, poštovanje tradicije i ljubav prema pravoslavnoj veri. Ne treba da se opterećujete previše, već da uživate u procesu kreiranja najvažnijeg dana u vašem životu. Ovi saveti će vam pomoći da vaša pravoslavna svadba bude svečana, autentična i nezaboravna.