Početna » Naša Srbija » U Srpskoj se nalazi najstarija i najbogatija prašuma Evrope

Perućica je biser starog kontintenta

U Srpskoj se nalazi najstarija i najbogatija prašuma Evrope

Kada spomenemo reč prašuma vjerovatno većini od nas misli odlutaju prema Brazilu, Peruu , Kolumbiji i ostalim južno američkim državama. To je u neku ruku i normalno, jer većina informacija o divljini, ogromnim šumskim prostranstvima kao i prašumama i džunglama dolazilo je baš iz ovih područja.

Međutim, Republika Srpska može se pohvaliti najvećom i najstarijom prašumom na teritoriji Evrope. Kao takva, sve je više u žiži interesovanja medija i turista iz celog sveta. Reč je o prašumi Perućica, deo Nacionalnog parka „Sutjeska“.

Sigurno je najvredniji biser od prirodnog blaga. Još davne 1938. godine, šumari taksatori prilikom izrade uređajnog elaborata na planini Maglić, pronalaze u slivu rječice Perućice, u uvali između Maglića, Volujaka i Sniježnice, prekrasne sastojine bukve, jele i smrče čija je drvna masa prelazila 1.000 metara kubnih po hektaru, a visina pojedinih stabala dostizala preko 50 m. Šumske sastojine Perućice nisu imale premca u Dinaridima, ne samo po drvnoj masi i visini, već i po sastavu, izgledu i lepoti.

Prašuma Perućica
FOTO: Vikipedia

 

Šta su, ustvari, prašume?

Prašume su najvredniji ekosistem na svetu i nejetko se nazivaju plućima naše zemlje. Bujne šume koje prekrivaju veliki deo teritorije u većini slučajeva su nedirnute , guste i neprohodne u kojima se drveće samo ruši i trune od starosti.

Prebogate su velikim stablima i ogromnom krošnjama i raznolikim životinjskim svijetom.

Takva je upravo i Perućica koja se svrstava u prašume umerenih krajeva. One su za razliku od tropskih prašuma znatno pristupačnije ali i ne manje bitne za celokupan eko sistem.

Perućica je jedna od četiri preostale prašume u Evropi, ali kao što smo to ranije spomenuli najstarija je, najveća i najbogatija od svih ostalih na teritoriji starog kontinenta.

Prašuma Perućica
FOTO: TO Foča

Zaštićeno područje

Upravo zbog svog bogatstva 1954. godine prostor prašume se stavlja pod zaštitu države kao prirodni rezervat.

U rezervatu sve mora biti prepušteno prirodi. Rađanje, život, umiranje te ponovno rađanje reguliše isključivo priroda bez intervencije čoveka.

U Perućici kao i drugim delovima NP Sutjeska nalazi se zaista pravo bogatstvo. Ulazak u prašumu je strogo kontorlisan, a za obilazak iste potrebna je dozvola i vodič NP Sutjeska.

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.