Sveti Trifun je bio hrišćanski mučenik koji je stradao za veru u vreme gonjenja cara Dekija. Njegov život i čuda su opisani u raznim izvorima, a njegov kult je rasprostranjen po celom hrišćanskom svetu. Na dan njegovog stradanja, 14. februara, vernici ga slave kao zaštitnika vinogradara, vinara i ptičara, ali i kao zastupnika ljubavi i braka.
Sveti Trifun je rođen u selu Kampsadi u Maloj Aziji, kao sin siromašnih roditelja. Od malena je pokazivao veliku pobožnost i dar za isceljivanje bolesteй i izgonenje zlih duhova. Njegov slavni podvig bio je kada je iscelio carevu ćerku Gordijanu, koja je bila opsednuta demonom. Zbog toga je dobio velike počaste i darove od cara Gordijana, ali ih je sve razdelio siromasima i vratio se svom skromnom životu čuvanja gusaka.
Kada je nastupilo vreme gonjenje hrišćana pod carem Dekijem, Sveti Trifun nije hteo da odreče svoju veru niti da prinese žrtvu idolima. Zato je bačen u zatvor, gde je pretrpio razne muke: bičevanje, rezanje mesa, stavljanje na raspelo, paljenjem ognjem. Ništa od toga nije moglo da ga slomi niti da ugasi njegovu radost u Gospodu. Naposletku, on je obezglavljen mačem i prešao u večni život 250. godine.
Zaštitnik vinograda i ljubavi
Sveti Trifun smatra se zaštitnikom vinogradarstva i vinarstva, zato što su guske koje je čuvao pomagale u očuvanju vinogradskih loza od štetočina. Takođe, on simbolizuje vernu i čistu ljubav, zato što je ostavio svetske počastite radi Hristovog imena. Zbog toga se na dan Svetog Trifuna obično obrezuju lozne grančice i blagosilja vino, a takođe supružnici obnavljaju svoje zavete i poklanjaju jedno drugom cveće i poklone.
Jedan deo mošti Svetog Trifuna nalazi se u Crkvi Svetog Trifuna u Kotoru, koja je izgrađena u 12. veku. Ova crkva je postala centar poštovanja ovog svetitelja u Boki Kotorskoj, gde se svake godine 14. februara obeležava dan Svetog Trifuna kao dan Kotora i dan zaštitnika grada. Tada se održava svečana litija sa ikonom i relikvijama Svetog Trifuna, koju prati narodno veselje.
Drugi deo mošti Svetog Trifuna nalazi se u Moskvi, u crkvi koju je posvetio Petar Prvi Petrović Njegoš, vladika crnogorski i pisac. On je dobio česticu mošti od svog prijatelja kotorskog biskupa, koji mu je poklonio kao znak poštovanja i prijateljstva. Ova čestica mošti smatra se za veliku svetinju i čudotvornu relikviju.
Svetog Trifuna slave ne samo pravoslavni hrišćani, nego i katolički i drugi hrišćani. On je zastupnik pred Bogom za razne potrebe i bolesti. U narodnoj tradiciji, on je povezan sa prirodom i rodnošću, pa se veruje da on blagosilja vinograd, štiti od grada, poplava i štetočina, ali i da donosi proleće i ljubav. Zato se na dan Svetog Trifuna obično obrezuje vinova loza, poliva vinom, nose cvetovi i poklajajy partnerima.
Sveti Valentin
I Sveti Valentin i Sveti Trifun jesu svetitelji Pravoslavne Crkve. Isto kao što rimokatolici i pravoslavni slave istog Svetog Nikolu , tako isto proslavljamo ove mučenike Hristove, budući da su živeli pre raskola 1054, dok smo bili jedna Crkva. Sveti Valentin je postradao za Hrista u Rimu u trećem veku. Za Valentina se govori da je venčavao hrišćanske parove, što je u to vreme bilo zabranjeno (kao i ostali molitveni obredi hrišćana), i da je to bilo povod za njegov izlazak na sud. U Prologu sv. vladike Nikolaja nema govora o tome.