Početna » Društvo » Starački domovi su prepunjeni kapacitetima

Izazovi trećeg doba

Starački domovi su prepunjeni kapacitetima

Domovi za stara lica su ustanove socijalne zaštite koje pružaju smeštaj, hranjenje, negu, zdravstvenu zaštitu i druge usluge starim osobama koje nisu u mogućnosti da žive samostalno ili sa svojim porodicama. Domovi za stara lica mogu biti državni ili privatni, ali svi moraju imati licencu od Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.

Stare osobe koje žele da se smeste u dom za stara lica moraju ispuniti određene uslove, kao što su: da imaju navršenih 65 godina, da nemaju porodične obaveze prema maloletnoj deci ili osobama sa invaliditetom, da nemaju prihod veći od prosečne penzije u Republici Srbiji, da nisu pod starateljstvom i da nisu lišeni poslovne sposobnosti.

Proces prijave za smeštaj u dom za stara lica podrazumeva podnošenje zahteva centru za socijalni rad na teritoriji na kojoj stara osoba živi. Centar za socijalni rad vrši procenu potreba i mogućnosti stare osobe i donosi odluku o prihvatanju ili odbijanju zahteva. Ako je zahtev prihvaćen, centar za socijalni rad predlaže dom za stara lica koji najbolje odgovara potrebama stare osobe i obezbeđuje njen transport do doma.

U Srbiji postoji oko 200 domova za stara lica, od kojih je 40 državnih i 160 privatnih. Državni domovi imaju oko 3.000 mesta, a privatni oko 7.000 mesta. Cena smeštaja u državnim domovima varira od 10.000 do 30.000 dinara mesečno, a u privatnim od 25.000 do 100.000 dinara mesečno. Među njima je 25 gerontoloških centara, a za njih čak postoje liste čekanja. Prošle godine se u aprilu na listi čekanja nalazilo 315 osoba, dok je u privatnim domovima u Srbiji popunjeno 80 odsto kapaciteta. Cena zavisi od tipa i veličine sobe, kvaliteta usluga i lokacije doma .

Domovi za stara lica imaju različite programe i aktivnosti za svoje korisnike, kao što su: fizičke vežbe, kreativne radionice, kulturne i zabavne manifestacije, izleti i posete. Cilj je da se starim osobama omogući kvalitetan i sadržajan život u domu, da se podstakne njihova socijalizacija i integracija, da se očuva njihovo zdravlje i dostojanstvo i da se poštuju njihova prava i želje.

Prethodno su, krajem 2023. godine, već poskupeli privatni domovi, neki i za 50 odsto.

„Već devet godina imam svoj dom za stare i nisam želeo da menjam cene smeštaja, jer sam poštovao svoje korisnike koji su kod mene od samog početka. Svi kapaciteti su nam popunjeni još od sredine prošle godine. Ali, zbog porasta troškova života, morao sam da prilagodim cenu usluge. Sve je postalo skuplje: hrana, struja, oprema za negu, kreveti, dušeci… Lekovi su takođe poskupili, ali i osnovna pomagala neophodna našim korisnicima. Zato sam povećao cenu smeštaja, ali ne previše, naravno“, rekao je za Kompas vlasnih jednog privatnog doma za stare.

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.