Prve zadružne solarne elektrane u Srbiji, instalirane u selima Dojkinci i Temska na Staroj planini, povezane su na distributivnu mrežu i spremne su da proizvode zelenu električnu energiju, saopštila je energetska zadruga Elektropionir. Prošla je cela godina dok su se pribavljale neophodne dozvole od završetka instalacije.
Inicijativa „Solarna Stara“
Pionirska inicijativa pod nazivom Solarna Stara realizovana je od strane Elektropionira, uz pomoć lokalnih zajednica iz Temske i Dojkinaca, Grada Pirota, kao i građana, organizacija i kompanija koje su donirale novac, opremu i rad.
Godišnji prihod od prodaje električne energije biće iskorišćen za projekte koje predlože lokalne zajednice sela na Staroj planini, naglasila je energetska zadruga.
Prema rečima Ane Džokić iz Elektropionira, inicijativa Solarna Stara vođena je sa dva cilja. Prvi je bio da se pokaže da male hidroelektrane nisu pravi izbor za Staru planinu. Obnovljiva energija koja koristi zajednici i prirodi je ono što je neophodno, istakla je.
Drugi motiv je bio da se pokaže da ujedinjeni građani mogu da planiraju i realizuju ovakve projekte, pretvarajući energiju koja ih je okupila protiv nečega u pozitivnom pravcu.
Komplikovane procedure su odzele mnogo vremena i energije
Ona je navela da su tokom realizacije Solarne Stare, komplikovane procedure oduzele mnogo vremena i energije. Njihovo pojednostavljivanje bi olakšalo i demokratizovalo proizvodnju energije, ubrzalo akcije za klimatske promene i smanjilo zagađenje.
Džokić je napomenula da je tačno pre dve godine, u julu 2022. godine, završena kampanja za prikupljanje sredstava. Elektropionir i 229 donatora prikupili su novac za izgradnju dve solarne elektrane kapaciteta 5 kW. Uspešna kampanja je bila praćena razvojem papirologije, nabavkom opreme i potpisivanjem ugovora sa Gradom Pirotom.
Instalacija fotonaponskih sistema na zgradama doma kulture u Dojkincima i mesne zajednice u Temskoj završena je u julu 2023. godine.
Prošla je godina od instalacije solarnih panela do početka proizvodnje
Elektropioniru je bila potrebna cela godina da obezbedi razne dozvole i sertifikate kako bi mogli da započnu proizvodnju nakon završetka instalacije. Na kraju su potpisali prvi ugovor o otkupu električne energije iz zadružnih solarnih elektrana u Srbiji, a dugačak proces je završen pre nekoliko dana potpisivanjem sporazuma o pristupu distributivnom sistemu.
„Verujemo da procedure za priključenje malih solarnih elektrana na mrežu, kao što je slučaj sa inicijativom Solarna Stara, za koju je procedura trajala skoro godinu i po dana, moraju biti promenjene. Projekti od javnog interesa moraju biti povezani mnogo brže i lakše, uz niže naknade. U suprotnom, oni gube smisao,“ istakao je Saša Petrović iz Elektropionira.
Elektropionir nastavlja da priprema demonstracije građanske energije
Nakon prve agrisolarne elektrane, „Solar Harvest“, instalirane u februaru na organskoj farmi Organela kod Valjeva, sledeći projekat grupe je Solarni Zmaj – zadružna solarna elektrana na krovu osnovne škole u Rumi, zapadno od Beograda. Poduhvat će uključivati školu i širu zajednicu.
„Zadružna energija se širi!“, saopštio je Elektropionir.