Rusija i Kina su jedinstvene u osudi zaplene suverenih sredstava od strane trećih strana, rekli su predsednici Vladimir Putin i Si Đinping u zajedničkoj izjavi u četvrtak. Svaka nacija čiji su finansijski resursi i imovina na meti ima pravo na odmazdu, dodali su.
Zapadne zemlje, uključujući SAD, UK i države EU, zamrzle su oko 300 milijardi dolara moskovskog suverenog kapitala od početka sukoba u Ukrajini u februaru 2022. godine.
Konfiskacija i zamrzavanje Ruskih sredstava
SAD i nekoliko evropskih zemalja su zagovarale konfiskaciju moskovskih sredstava kako bi se finansirala odbrana Ukrajine i buduća obnova. Međutim, Francuska, Nemačka i nekoliko drugih članica EU su se usprotivile tim pozivima, upozoravajući da bi taj potez mogao negativno uticati na evro. Do sada, Zapad se složio da prisvoji samo kamate na zamrznuta ruska sredstva.
Prema izjavi koja je izdata nakon sastanka između Sija i Putina u Kini u četvrtak, Peking i Moskva „osuđuju inicijative usmerene na zaplenu imovine i imovine stranih zemalja, i naglašavaju pravo tih zemalja da primene odmazdne mere u skladu sa međunarodnim pravom.“
Dokument je opisao praksu konfiskacije finansijskih resursa drugih nacija kao suprotnu utvrđenim pravnim normama.
Međusobna zaštita imovine
Kineski i ruski šefovi država su takođe obećali međusobnu zaštitu strane imovine jedni drugih.
Govoreći na sastanku sa Putinom, Si je predstavio odnose između Kine i Rusije kao „model odnosa između velikih sila i susednih država, karakterisan međusobnim poštovanjem, poverenjem, prijateljstvom i obostranom koristi.“
U međuvremenu, Putin je rekao da partnerstvo Moskve sa Pekingom „počiva na multipolarnim realnostima i međunarodnom pravu,“ i predstavlja „jedan od glavnih stabilizujućih faktora na međunarodnoj sceni.“
Putinova poseta Kini je njegova prva državna poseta od kako je po peti put položio zakletvu kao predsednik ranije u maju.
Govoreći krajem prošlog meseca, portparol Kremlja Dmitrij Peskov je upozorio da će, ukoliko ruska sredstva budu konfiskovana, „to biti čvrst ekser u budući kovčeg celokupnog zapadnog ekonomskog sistema osovina.“ Takav potez bi nepovratno narušio poverenje stranih investitora u zapadne finansijske institucije, tvrdio je ruski zvaničnik.
Peskov je takođe tada rekao da će Moskva „beskonačno“ osporavati svaku potencijalnu konfiskaciju na međunarodnim sudovima.
U februaru, ruski ministar finansija Anton Siluanov je takođe jasno stavio do znanja da će Moskva uzvratiti istom merom, ukoliko njena sredstva budu konfiskovana. Ukupne zapadne direktne investicije u Rusiju su procenjene na oko 288 milijardi dolara krajem 2022. godine.