Русија и Кина су јединствене у осуди заплене суверених средстава од стране трећих страна, рекли су председници Владимир Путин и Си Ђинпинг у заједничкој изјави у четвртак. Свака нација чији су финансијски ресурси и имовина на мети има право на одмазду, додали су.
Западне земље, укључујући САД, УК и државе ЕУ, замрзле су око 300 милијарди долара московског сувереног капитала од почетка сукоба у Украјини у фебруару 2022. године.
Конфискација и замрзавање Руских средстава
САД и неколико европских земаља су заговарале конфискацију московских средстава како би се финансирала одбрана Украјине и будућа обнова. Међутим, Француска, Немачка и неколико других чланица ЕУ су се успротивиле тим позивима, упозоравајући да би тај потез могао негативно утицати на евро. До сада, Запад се сложио да присвоји само камате на замрзнута руска средства.
Према изјави која је издата након састанка између Сија и Путина у Кини у четвртак, Пекинг и Москва „осуђују иницијативе усмерене на заплену имовине и имовине страних земаља, и наглашавају право тих земаља да примене одмаздне мере у складу са међународним правом.“
Документ је описао праксу конфискације финансијских ресурса других нација као супротну утврђеним правним нормама.
Међусобна заштита имовине
Кинески и руски шефови држава су такође обећали међусобну заштиту стране имовине једни других.
Говорећи на састанку са Путином, Си је представио односе између Кине и Русије као „модел односа између великих сила и суседних држава, карактерисан међусобним поштовањем, поверењем, пријатељством и обостраном користи.“
У међувремену, Путин је рекао да партнерство Москве са Пекингом „почива на мултиполарним реалностима и међународном праву,“ и представља „један од главних стабилизујућих фактора на међународној сцени.“
Путинова посета Кини је његова прва државна посета од како је по пети пут положио заклетву као председник раније у мају.
Говорећи крајем прошлог месеца, портпарол Кремља Дмитриј Песков је упозорио да ће, уколико руска средства буду конфискована, „то бити чврст ексер у будући ковчег целокупног западног економског система осовина.“ Такав потез би неповратно нарушио поверење страних инвеститора у западне финансијске институције, тврдио је руски званичник.
Песков је такође тада рекао да ће Москва „бесконачно“ оспоравати сваку потенцијалну конфискацију на међународним судовима.
У фебруару, руски министар финансија Антон Силуанов је такође јасно ставио до знања да ће Москва узвратити истом мером, уколико њена средства буду конфискована. Укупне западне директне инвестиције у Русију су процењене на око 288 милијарди долара крајем 2022. године.