Početna » Nauka » Ovekovečena saradnja Rusije i Srbije u oblasti nuklearne medicine

Nuklearna medicina je donela revoluciju u dijagnostici

Ovekovečena saradnja Rusije i Srbije u oblasti nuklearne medicine

Nuklearna medicina je postala nezaobilazna grana radiologije koja koristi inovativne metode i veoma male količine radioaktivnih materijala kako bi pružila dubok uvid u strukturu i funkciju organa.

Ova fascinantna oblast medicine kombinuje znanja iz hemije, fizike, matematike, kompjuterske tehnologije i medicine, postavši ključni alat u dijagnozi i lečenju raznih poremećaja, naročito u ranim stadijumima bolesti, kao što je karcinom tiroidne žlezde.

Revolucija u dijagnostici

Nuklearna medicina je donela revoluciju u dijagnostici i terapiji bolesti, omogućavajući ranu detekciju i precizno praćenje stanja pacijenata. Zahvaljujući ovoj tehnologiji, medicinski stručnjaci mogu doneti brže i preciznije dijagnoze, što otvara vrata za pravovremeno lečenje i povećava šanse za uspešan ishod.

Foto: Univerzitetski klinički centar Kragujevac

U našoj zemlji postoje medicinske ustanove koje u svojoj redovnoj praksi primenjuju dostignuća nuklearne medicine. U poslednje vreme, se pored državnih instituta i zdravstvenih centara ovakve preglede nude i brojne privatne klinike.

Saradnja Rusije i Srbije u ovoj oblasti

U okviru Međunarodnog foruma ATOMEXPO 2024. posvećenog globalnoj upotrebi nuklearne energije koji se održava u Sočiju u Rusiji, ministarka zdravlja Republike Srbije Danica Grujičić potpisala je Memorandum o razumevanju između Ministarstva zdravlja Republike Srbije i Državne korporacije za nuklearnu energiju Rosatom o saradnji u oblasti nuklearne medicine.
Sporazum, kako je saopšteno iz resornog ministartsva, između ostalog, podrazumeva razmenu informacija i iskustava u oblasti nuklearne medicine, saradnju u medicinskoj dijagnostici i radioterapiji za lečenje onkoloških bolesnika, kao i u oblasti usavršavanja zdravstvenih radnika, razmenu informacija o novoj opremi i tehnološkim dostignućima, učešće u zajedničkim projektima i druge vidove saradnje na ovom polju.
Foto: Tanjug / Vladimir Šporčić
Grujičić je ocenila je ovaj Memorandum kao veliki korak Srbije na putu razvoja nuklearne medicine.
Koji su još benefiti nuklearne medicine saznajte više u nastavku teksta.

Zbog čega je nuklearna medicina naprednija od rendgena?

Kada je u pitanju standardni rendgenski snimak, rendgenski zraci lako prolaze kroz meka tkiva poput creva, mišića i krvnih sudova, što otežava njihovo precizno vizualizovanje. Međutim, uz upotrebu kontrastnih sredstava, tkiva se mogu jasnije prikazati.

Upravo tu nastupa nuklearna medicina koja nam omogućava da sagledamo ne samo strukturu organa i tkiva, već i njihovu funkciju. Funkcionalna slika organa otkriva se na osnovu stepena apsorpcije radiofarmaka, specifičnih radioaktivnih supstanci koje se koriste u toku pregleda. Dok rendgenski snimak pruža procenu anatomskih odnosa, nuklearne imidžing metode nam pružaju dublji uvid u funkciju organa.

Foto: National Institute of Biomedical Imaging and Bioengineering

Kako izgledaju nuklerani tretmani?

Tokom ovakvih tretmana, pacijentu se daje mala doza radioaktivne supstance koja se apsorbuje od strane tkiva. Danas su dostupni različiti tipovi radiofarmaka, poput joda, ksenona, galijuma i talijuma, a izbor zavisi od tkiva koje se ispituje i metode koja se primenjuje.

Kada se radioaktivni materijal apsorbuje u tkivima, počinje proces emisije zračenja koji se može detektovati specijalnim uređajima. Najčešće se koristi gama kamera koja beleži ove emisije. Digitalni signali generisani ovim detektorima zatim se obrađuju i čuvaju u računaru, omogućavajući lekarima da analiziraju slike i procene stanje pacijenta.

Nuklearna medicina se uspešno primenjuje u dijagnostici različitih stanja kao što su tumori, infekcije, hematomi, uvećanje organa ili ciste. Takođe, nuklearno skeniranje se koristi i u proceni funkcije cirkulacije. Delovi tela u kojima se nakuplja veća količina radiofarmaka se označavaju kao žarišta, dok oni delovi koji ga ne apsorbuju se nazivaju hladne tačke.

Uloga nuklearne medicine u lečenju kancera

Nuklearna medicina ima široku primenu u lečenju zloćudnih tumora. Radiofarmaceutici se koriste za ciljano lečenje malignih ćelija, uz očuvanje zdravog tkiva. Kroz terapiju radijacijom, radiofarmaceutici se koriste za vezivanje za specifične proteine ili receptore izražene na malignim tumorima, nakon čega sledi emitovanje radijacije koja cilja i uništava ćelije tumora. Ova terapija je deo sveobuhvatnog protokola lečenja koji uključuje i druge biohemijske molekule i supstrate.

Poslednjih godina su razvijene i visoko sofisticirane dijagnostičke metode, kao što su scintigrafija jetre, scintigrafija magnetne rezonance i scintigrafija kostiju.

Ove metode omogućavaju precizno otkrivanje, lečenje i praćenje zloćudnih bolesti, pružajući dragocene uvide u ponašanje zdravog i zloćudnog tkiva. Ovo predstavlja veliki napredak u pristupu lečenju koji ranije nije bio dostupan.

Foto: Shutterstock / Kvanto – Nuklearna medicina u dijagnostikovanju karcinoma

Sve radiofarmakološke procedure regulisane međunarodnim propisima i strogo kontrolisane od strane nadležnih agencija. Sigurnost pacijenata je na prvom mestu, te su postupci i radiofarmaceutici pažljivo regulisani kako bi se izbeglo bilo kakvo štetno dejstvo. Pacijenti se mogu osećati sigurno znajući da se njihovo zdravlje tretira uz strogo poštovanje pravila i propisa.

Nuklearna kardiologija

U svetu medicine, nuklearna kardiologija igra sve značajniju ulogu u dijagnostici i praćenju srčanih oboljenja. Jedna od najrevolucionarnijih procedura koja je postala neizostavan alat u ovoj oblasti je SPECT miokarda. Ova inovativna dijagnostička metoda omogućava detaljnu analizu perfuzije srčanog mišića, pružajući visok stepen preciznosti i efikasnosti u otkrivanju srčanih problema.

SPECT miokard se odlikuje sposobnošću da kreira trodimenzionalne slike srčanog mišića, omogućavajući stručnjacima da detaljno proučavaju prokrvljenost srca. Ova procedura se često koristi za otkrivanje ishemije, gde se analiziraju područja srčanog mišića koja ne dobijaju dovoljno kiseonika zbog suženja koronarnih arterija.

Foto: Medical Imaging Electronics

 

Preciznost SPECT miokarda je tolika da se na osnovu normalnog nalaza ove procedure pacijentima može izdati polisa osiguranja na pet godina, potvrđujući da srčani mišić nema ozbiljne patološke promene.

Ova dijagnostička metoda postaje ključna u postavljanju terapijskih pristupa. Uz pomoć SPECT miokarda, lekari mogu identifikovati faktore rizika i moguće uzroke tegoba u drugim sistemima, što omogućava primarnu prevenciju srčanih oboljenja.

Osim toga, SPECT miokarda ima važnu ulogu čak i kod pacijenata koji su već prošli koronarografiju, jer može pružiti informacije o funkcionalnom značaju postojećih suženja. To je od ključnog značaja za odabir optimalne terapije i pravilan tretman srčanih bolesti.

Izvor: moravainfo.rs, ekapija, Johns Hopkins Medicine

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.