Početna » Društvo » Oko tri četvrtine Srba u Austriji više se identifikuje sa njom nego sa Srbijom

Oko 300.000 Srba živi u Austriji

Oko tri četvrtine Srba u Austriji više se identifikuje sa njom nego sa Srbijom

Tri četvrtine Srba u Austriji više se identifikuje sa tom zemljom nego sa Srbijom, pokazalo je novo godišnje istraživanje o migraciji i integraciji. Od oko 300.000 ljudi srpskog porekla, 75 odsto odgovorilo je da oseća da više pripada Austriji, a 25 odsto Srbiji, navodi se u Statističkom godišnjaku o migraciji i integraciji za 2025. godinu.

Prema godišnjaku, koji se bazira na zvaničnim statističkim podacima, administrativnim izvorima i rezultatima istraživanja javnog mnjenja, Srbi predstavljaju najveću etničku zajednicu u Austriji van nemačkog govornog područja.

Među njima je oko 122.500 državljana Srbije, koja je po tom kriterijumu na četvrtom mestu u Austriji, iza Nemačke, Rumunije i Turske, navodi se u Godišnjaku koji objavljuju Savezni zavod za statistiku Austrije i Austrijski integracioni fond.

Svoje znanje nemačkog jezika kao dobro ili veoma dobro ocenjuje 69 odsto Srba u Austriji, što je najveći procenat među svih deset analiziranih grupa u godišnjaku.

Srbi u Austriji beleže stopu zaposlenosti od oko 72 odsto, jednu od najviših među državljanima trećih zemalja, a posebno su zastupljeni u sektorima građevinarstva, logistike i nege, navodi se.

Uprkos dobroj integraciji na tržištu rada, subjektivna percepcija društvene klime je drugačija: 57 odsto Srba u Austriji ocenjuje suživot sa većinskim stanovništvom kao dobar, a 30 odsto navodi pogoršanje društvenog odnosa, što je najviši procenat među svim analiziranim grupama. Kao najčešći izvori negativnog iskustva navode se javni prostor i radno okruženje.

Uprkos dugogodišnjem prisustvu u Austriji, broj naturalizovanih Srba ostaje nizak: svega 471 osoba srpskog porekla dobila je austrijsko državljanstvo u 2024. godini, što je jedna od najnižih stopa naturalizacije u Austriji.

Izvor: NIN

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.